Üretici Kırmızı Ete %20 Zam Yapmak İstiyor...

Üretici Kırmızı Ete %20 Zam Yapmak İstiyor...

Vatandaşın kırmızı et tüketimi son 1 yılda yüzde 40 azaldı. Üretim maliyeti ise, yüzde 50 arttı... Yüzde 20 oranında zam yapmayı planlayan üretici ise, balık sezonunun bitmesini bekliyor.

Son 1 yılda kırmızı etin maliyeti yüzde 50 oranında arttı. Vatandaşın et tüketimi ise, yüzde 40 azaldı. Bu açıklama, Kırmızı Et Sanayicileri ve Üreticileri Birliği Derneği'nden geldi.

Dernekten yapılan açıklamada, maliyet artışından dolayı ete yüzde 20 oranında zam yapmak istedikleri, ancak düşük tüketimden dolayı bunu yapamadıkları ve zammı şimdilik beklettikleri ifade edildi.

Açıklamada, "balık kırmızı ete alternatif olarak görülüyor. Balık mevsiminin bitmesinden sonra kırmızı ete olan talebin artmasıyla zam yapmayı öngörüyoruz." denildi.

Elektrik ve doğalgaza son gelen zamlarla beraber maliyetlerin daha da arttığına işaret edilen açıklamada, "bu zamları kaldıramayan pek çok firma piyasadan çekilmek zorunda kaldı. Yeni üretim yapılmıyor. Üretimdeki düşüşe yönelik TÜİK'in
açıkladığı veriler eksik. Bu durum ‘daha uygun' fiyatlı et için ithalata yol açabilir. Kısır bir döngü bu. İthalat yapılır, üretim düşer, döviz kaybı yaşanır ama ucuzluk sağlanamaz." ifadeleri kullanıldı.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz