Husilerin Saldırısı Suudi Petrolünü Vurdu

Husilerin Saldırısı Suudi Petrolünü Vurdu

İnsansız hava aracı saldırısı, Suudi Arabistan petrolünü vurdu... Devlet petrol şirketi Aramco'ya ait 2 tesisin, Yemen'deki Husiler tarafından hedef alınması sonrası, üretim geçici olarak durduruldu. Şii grubun bombardımanı, Riyad'ın ortağı Washington'ı da harekete geçirdi. Amerika Birleşik Devletleri, saldırıdan İran'ı sorumlu tuttu.

Koalisyonun Yemen'deki operasyonlarına Husiler'in, Suudi Arabistan topraklarında verdiği yanıt, bölgede karışıklığa yol açtı.

Ülkenin en büyük petrol işleme tesisi ile 2'nci büyük petrol sahasına düzenlenen silahlı insansız hava aracı saldırıları sonrası, petrol üretimi geçici olarak durduruldu.

Devlet petrol şirketi Saudi Aramco'ya ait tesislerin hedef alındığı saldırı sonrası çıkan yangın saatler sonra söndürülmüş, ancak günlük üretim 5 milyon varil azalmıştı. Bu sayı, günlük üretimin yarısına eş değer olduğu için söz konusu karar alındı.

Kükürtlü ham petrolü işleyerek, ham petrole dönüştüren Abqaiq'teki tesiste, günlük 7 milyon varil üretim yapılıyor. Khurais'teki sahadan da günde 1,5 milyon varil petrol çıkartılıyor.

Saldırıya Birleşmiş Milletler'den tepki geldi.

Suudi Arabistan'daki iki petrol tesisine yapılan saldırıyı kınayan Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres taraflara gerginliğin azaltılması yönünde çağrıda bulundu.

Riyad yönetimi ile yakın ilişkiler içerisindeki Washington ise saldırıyı fırsat bilerek Tahran yönetimini hedef aldı.

Twitter hesabından açıklama yapan Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, İran'ı ima ederek saldırının failini bildiklerini ve bölgeye askeri müdahaleye hazır oldukları söyledi.

Silahlarımız dolu. Suudi Arabistan'dan bu saldırının sorumlusunun kim olduğunu duymayı bekliyoruz" ifadelerini kullanan Trump, Riyad'dan gelecek cevaba göre hangi koşullarda harekete geçeceklerini belirleyeceklerini bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise doğrudan İran’ı suçladı.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ile Dışişleri Bakanı Muhammed Cevad Zarif’in "diplomasi yapıyormuş gibi davrandığını" öne süren Pompeo, Tahran’ın "Suudi Arabistan’a yönelik 100’e yakın saldırının arkasında olduğunu" savundu.

Popmepo, saldırıların Yemen'den geldiğine ilişkin bir kanıt olmadığını söyledi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz