Johnson, İngiltere'yi Hulk'a benzetti

Johnson, İngiltere'yi Hulk'a benzetti

İngiltere Başbakanı Boris Johnson, İngiltere'nin sorunlar karşısında her türlü zorluğu yenecek kadar güçlü olduğu savunarak, ülkesini; çizgi roman karakteri yeşil dev Hulk'a benzetti.


İngiltere Başbakanı Boris Johnson, The Mail gazetesine yaptığı açıklamada, Brexit konusunda bunalan ülkesi için ilginç bir benzetmede bulundu.

Ülkesinin, zorlu sorunlar karşısında kızarsa, çizgi roman karakteri yeşil dev Hulk gibi güçlendiğini savunan Johnson "Hulk, kelepçeler ne kadar sıkı olursa olsun her zaman bunlardan kurtuldu. Bu durum, ingiltere için de geçerli" dedi.

Johnson, Brexit referandum kararı gereğince 31 Ekim'de Avrupa Birliği'den çıkacaklarını yinelerken, son günlerin tartışma konusuna da değindi.
İngiliz başbakan; Avrupa Birliği liderlerinin, İrlanda Cumhuriyeti ile Kuzey İrlanda arasında sınır oluşturulmamasını öngören tedbir maddesinden vazgeçme eğiliminde olduğunu iddia etti.

Johnson, selefi Theresa May'in vardığı Brexit anlaşmasında yer alan tedbir maddesinin kaldırılmasını istiyor. İngiliz hükümeti, AB üyesi İrlanda Cumhuriyeti ile Birleşik Krallık'ın parçası olan Kuzey İrlanda arasında fiziki sınır oluşturulmasının önüne geçen maddenin ülkenin egemenlik haklarını ihlal ettiğini savunuyor.

Fiziki sınır oluşturulmaması durumunda "Kuzey İrlanda'nın, dolayısıyla da tüm Birleşik Krallığın belirsiz bir süre AB ile Gümrük Birliği içinde kalacağı kaydediliyor.

İngiltere, 2016 yılındaki referandumda yüzde 48'e karşı yüzde 52 oyla AB'den ayrılma kararı almıştı.
Ancak eski Başbakan Theresa May'in AB ile vardığı anlaşma, 3 kez oylanmasına karşın parlamentoda kabul görmemiş ve Brexit, olası bir anlaşmasız ayrılığı engellemek için önce 22 Mayıs'a, daha sonra da 31 Ekim'e ertelemişti.

İngiliz Parlamentosu, anlaşmasız bir ayrılığın önüne geçmek için Johnson'ı AB'den yeni bir erteleme istemeye mecbur bırakan bir yasayı kabul etmişti.

Ancak Johnson, anlaşmasız da olsa 31 Ekim'de Brexit’i gerçekleştireceğini söylüyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz