ABD'de Uber'in iş modeline darbe

ABD'de Uber'in iş modeline darbe

Amerika Birleşik Devletleri'nde Uber'in iş modeli, büyük darbe aldı... Kaliforniya'da serbest çalışanları kadrolu yapacak ve sosyal haklardan faydalanmalarını sağlayacak yasa tasarısı onaylandı... Düzenlemenin, şirketlerin maliyetlerini yüzde 30 arttırması ise işverenlerden tepki gördü.


Amerika Birleşik Devletleri'nde Kaliforniya eyalet senatosu, Uber ve Lyft gibi şirketler için serbest olarak çalışan kişilere tatil, hastalık izni ve sağlık sigortası gibi hakların yolunu açan bir yasa tasarısını onayladı.

11'e karşı 29 oyla kabul edilen, Vali Gavon Newsom'ın imzasından sonra yürürlüğe girecek yasayla sözleşmeli olarak çalışanlar kadrolu personel kabul edilecek.

Eyalette bu statüde çalışan bir milyon kişiyi ilgilendiren yasanın diğer eyaletlerde de benzer düzenlemelerin önünü açması bekleniyor.

Bu yasanın Uber gibi şirketlerin iş modellerini bozabileceği belirtildi.. Yasayla böylesi şirketlerin maliyetlerinin yüzde 30'a kadar artabileceği kaydedildi..

İnternet üzerinden taksi hizmeti veren Uber, Lyft ve yemek siparişi servisi Dashboard, yasadan kendi çalışanlarının muaf tutulması amacıyla yapılmasını önerdikleri oylama için 30 milyon dolarlık bir fon oluşturmuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz