Türk Tiyatrosunun Acı Kaybı

Türk Tiyatrosunun Acı Kaybı

Türk Tiyatrosu'nun acı kaybı... Devlet sanatçısı, tiyatro yazarı ve senarist, eski Cumhurbaşkanı Sanat Danışmanı Dinçer Sümer, 81 yaşında hayatını kaybetti... Sümer için bugün İzmir'de cenaze töreni düzenlenecek.

Rahatsızlığından dolayı bir süredir İzmir'de tedavi gören Türk tiyatrosunun efsane isimlerinden devlet sanatçısı Dinçer Sümer, dün hayatını kaybetti.

Devlet Tiyatroları Genel Müdürü Mustafa Kurt , Dinçer Sümer'in vefatı nedeniyle yayımladığı mesajında , "Kurumumuz emekli rejisörlerinden, eski Edebi Kurul üyemiz, Türk tiyatromuzun değerli ismi Dinçer Sümer'in vefat haberini büyük bir teessürle öğrenmiş bulunuyorum. Kıymetli rejisörümüze Allah’tan rahmet niyaz ediyor, ailesine, sevenlerine ve sanat dünyamıza başsağlığı diliyorum" dedi.

Dinçer Sümer, hem oyuncu hem yönetmen olarak birçok başarılara imza atttı.

1961'den bu yana Devlet Tiyatroları'nda oyuncu ve yönetmen olarak çalışan Dinçer Sümer, Devlet Tiyatroları Edebi Kurulu'nda ve Tiyatro Yazarları Derneği yönetiminde bulunmuştu.

Sümer, tiyatro üzerine Polonya, Almanya ve Amerika Birleşik Devletleri'nde araştırmalar yaptı; oyunları Devlet Tiyatrolarında sahnelendi.

9. Cumhurbaşkanı Süleyman Demirel'in döneminde Cumhurbaşkanlığı sanat danışmanlığı yapan Sümer, bir çok kurumun ödülüne de layık görüldü.

Dinçer Sümer'e 1998 yılında Kültür Bakanlığı tarafından Devlet Sanatçısı unvanı da verildi.

Dinçer Sümer, bir dönem Kanal B'de kültür sanat içerikli başarılı programlara da imza atmıştı.

Sanatçı için bugün İzmir Konak Sahnesi'nde tören düzenlenecek. Dinçer Sümer, daha sonra Hamidiye Camisi'nde ikindi namazının ardından kılınacak cenaze namazıyla son yolculuğuna uğurlanacak

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz