9 Eylül İzmir’in Kurtuluş Günü

9 Eylül İzmir’in Kurtuluş Günü

İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 97'ıncı yıldönümü coşkuyla kutlandı... Düzenlenen "zafer yürüyüşü"nde binler, 350 metrelik dev Türk bayrağını omuzlarda taşıdı. Milli Savunma Bakanlığı da 9 Eylül İzmir'in kurtuluş yıldönümü klibi yayınlandı.

İzmir'in düşman işgalinden kurtuluşunun 97'nci yıldönümü törenlerle kutlandı.

Kutlama programı sabah saatlerinde Basmane Karakolu önünde başladı. Vatandaşlar törenlere ellerinde Türk bayrakları ile katıldı.

Büyükşehir Belediyesi Bando takımı eşliğinde Alsancak Cumhuriyet Meydanı'na kadar yürüyen kalabalığa bazı turistler de ellerinde Türk bayrakları ile destek verdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer ile milletvekillerinin de katıldığı yürüyüşte; 350 metrelik Türk bayrağı vatandaşlar tarafından taşındı.

Kutlamalar kapsamında İzmir Valisi Erol Ayyıldız başkanlığındaki heyet, Atatürk Anıtı önünde yapılan törende hazır bulundu.

Valilik önünde devam eden törende atlı süvari birlikleri; 9 Eylül'de İzmir'e girişi ve valilik binasında Türk bayrağının göndere çekilişini canlandırdı.

Afyonkarahisar'dan getirilen Türk bayrağı ve toprak da, Vali Erol Ayyıldız'a teslim edildi.

Bu arada Milli Savunma Bakanlığı tarafından 9 Eylül İzmir'in kurtuluş yıldönümü klibi yayınlandı.

Bakanlığın resmi twitter adresinden yapılan paylaşımda, "26 Ağustos tarihinde başlayan Büyük Taarruz, 9 Eylül 1922 tarihinde İzmir'in kurtuluşu ile başarıya ulaştı.

Başta Ebedî Başkomutanımız Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve ebediyete intikal eden Gazilerimizi saygı, minnet ve rahmetle anıyoruz" denildi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz