Eğitim Masrafları Ne Kadar Arttı?

Eğitim Masrafları Ne Kadar Arttı?

Okullar açıldı ama; artan eğitim masrafları velilerin belini büktü... Eğitim-İş Sendikası raporuna göre, okula başlangıç giderlerinde yıllık ortalama artış yüzde 14,93'e çıktı.

Okulların açılmasıyla birlikte eğitim masrafları, bir kez daha gündeme geldi.

Türkiye İstatistik Kurumu'nun açıkladığı enflayson verileri, eğitim masraflarındaki bu artışı gözler önüne seriyor. Okul çantasında aylık yüzde 3,43; yurt ücretlerinde ise yüzde 3 artış olduğu görülüyor.

TÜİK VERİLERİ
OKUL ÇANTASI ÜCRETİ %3,43
YURT ÜCRETİ %3
ARTIŞ

Ağustos ayında ana harcama grupları itibarıyla eğitim aylık yüzde 4,26 artış gösterdi. Eğitim alanında yıllık enflasyon ise, yüzde 17,59 oldu.

EĞİTİM AYLIK %4,26
EĞİTİM YILLIK %17,59
ARTIŞ

Eğitim-İş sendikasının açıkladığı rapora göre, okul öncesi eğitimde bir öğrencinin başlangıç gideri bin 198 lira, ilkokula başlayan bir öğrencinin gideri bin 813 lira, liseye giden öğrencinin başlangıç gideri 2 bin 144 lira...

OKULA BAŞLARKEN YAPILAN HARCAMA
OKUL ÖNCESİ EĞİTİM BİN 198 TL
İLKOKUL BİN 813 TL
LİSE 2 BİN 144 TL

Eğitim-İş, bu rakamlara göre okula başlangıç giderlerinde yıllık ortalama artışın yüzde 14,93 olduğunu belirtti.

OKUL BAŞLANGIÇ GİDERİ
YILLIK %14,93 ARTIŞ

CHP'nin raporunda ise, kırtasiye malzemelerinde ortalama yüzde 6 ile yüzde 60 oranında bir artış olduğu duyuruldu.

KIRTASİYE MALZEMELERİ
%6-60 ARASI ARTIŞ

Okul masraflarıyla ilgili bir açıklama yapan Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, "Türkiye'de kağıt üretiminin durdurulması ve dışa bağımlılık, kırtasiye fiyatlarının fahiş oranda artmasına sebep olmuştur.

Döviz kurlarındaki aşırı dalgalanma neticesinde özellikle kırtasiye fiyatlarında yüksek artışlar meydana gelmiş, bu durum çalışanların mutfağını etkilediği kadar çocukları için yaptıkları okul masraflarını da yüksek oranda etkilemiştir" ifadesini kullandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz