AB'de "Mülteci" Paniği

AB'de "Mülteci" Paniği

Olası mülteci akını, Avrupa Birliği ülkelerinde paniğe yol açtı.... Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "sınırları açarız" sözlerine, Yunanistan Başbakanı Miçotakis tepki gösterdi. Almanya ise ülkedeki sığınmacıları göndermek için gerekçe arıyor... Hükümet, Suriye'de durum iyileşirse sığınmacıların dönmesinden yana olduğunu duyurdu.

Avrupalı ülkeler, İdlib'deki operasyonları nedeni ile başlayan göç dalgasının hedefinde...

Erdoğan:"ab başta olmak üzere dünyadan olması gereken desteği alamadık almak içinde bunu yapmak zorunda kalabiliriz.güvenli bölge olmazsa kapıları açmak zorunda kalırız."

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın bu sözleri, Avrupa Birliği'nin en doğudaki sınırı Yunanistan'ı panikletti. "Erdoğan bizleri tehdit edemez" diyen Başbakan Kiriakos Miçotakis, Ankara ile Brüksel arasındaki geri kabul anlaşmasını hatırlattı.

Ancak Miçotakis, Türkiye ile diyalogun sürmesi gerektiğinin de altını çizdi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu'na katılacağını hatırlatan Yunan Başbakan, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile burada görüşmeyi planladığını söyledi. Miçotakis, Türkiye ile konuşmanın her zaman iyi olduğunu vurguladı.

Birliğin öncü ülkesi Almanya da mülteci yükünden kurtulmaktan yana...

Başbakan Angela Merkel’in partisi Hrıstiyan Demokrat Birlik, Suriyeli sığınmacıların geri gönderilmesi için inceleme başlatılmasını istedi.

Koalisyon hükümetinin ortaklarından olan parti, Suriye'de kalıcı çözüme ulaşılması durumunda sığınmacıların dönmesinden yana tavır alacağını duyurdu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz