Hong Kong'da Gerginlik Tırmanıyor

Hong Kong'da Gerginlik Tırmanıyor

Hong Kong'da şiddetin dozu, siyasi gerilim ile birlikte tavan yaptı. Sokaklardaki eylemlerde polis ile çatışan göstericiler, bir de bıçaklı saldırı ila karşılaştı. Olaylarda toplam 19 kişi yaralandı. Gösterilerde Amerika Birleşik Devletleri'nden yardım talep edilmesi de Çin'in tepkisini çekti. Özerk yönetim, iç işlerine karışmaması konusunda Washington'ı uyardı.

Suçluların Çin'e iadesini öngören yasa tasarısının geri çekilmesi, Hong Kong'da tansiyonu düşürmedi; aksine şiddeti daha da tırmandırdı...

Tüm taleplerinin yerine getirilmesini isteyen protestocular, sokakları terk etmedi. Merkez metro istasyonu önünde barikat kuran kalabalık, barikatları ateşe verdi.

Polisin müdahale ettiği eylemler çatışmaya dönüştü. Olaylarda 19 kişi yaralandı.

Öğrencilerin oluşturduğu insan zinciri de bıçaklı saldırı ile bölündü. Kowloon bölgesinde bir ortaokul önünde, meydana gelen saldırıda, öğrencileri korumaya çalışan 3 öğretmen yaralandı.

Saldırgan ise kayıplara karıştı.

Göstericilerin, Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliği'ne yürüyerek, Başkan Donald Trump'tan yardım istemesi ise yeni bir diplomatik krize yol açtı.

Çin'e bağlı özerk bölgenin yönetimi, Washington'ı iç işlerine karışmama konusuna uyardı.

Pekin yönetimi, yürüyüş ve ardından yaşanan şiddet olaylarının, eylemlerin arkasında dış güçlerin varlığını kanıtladığını öne sürdü. Açıklamada, Hong Kong'un, Çin'in ayrılmaz bir parçası olduğu vurgulandı.

Protestoların liderlerinden Joshua Wong da gerginliği azaltmak amacıyla kefalet ile serbest bırakıldı.

2014 demokrasi yanlısı protesto hareketinin lideri olan Wong, "Haziran ayından bu yana süren eylemleri" teşvik etmek ile suçlanıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz