TÜRKİYE İle ABD Fırat'ın Doğusunda Sahaya İndi

TÜRKİYE İle ABD Fırat'ın Doğusunda Sahaya İndi

"Güvenli bölge" için ilk ortak kara devriyesi, tartışmalar eşliğinde gerçekleşti. Amerika Birleşik Devletleri iddiasının aksine, terör örgütü PYD/PKK'nın tünel kazmaya devam ettiği belirlendi. Suriye yönetimi ise Türk ve Amerikan askerlerinin sahaya inmesini, "egemenlik ihlali" gerekçesi ile kınadı. Washington, yaptırım kartını da bir kez daha Ankara'ya karşı masaya sürdü...

"Güvenli bölge" uzlaşısının hayata geçirilmesi yolunda kritik adım atıldı... Türk ve Amerikan askerleri, Fırat'ın doğusunda ilk ortak kara devriyesini gerçekleştirdi.

Amerika Birleşik Devletleri, müttefiki terör örgütü PYD/PKK'nın, gönüllü olarak mevzilerini kapattığı ve bölgeyi terk ettiği iddiasını yineledi.

Işid karşıtı koalisyon sözcüsü albay myles caggins, ankara'nın söz konusu duruma birinci elden tanıklık ettiğini belirtti.

Ancak teröristler, açıklamadan kısa bir süre sonra, Suriye'nin kuzeyinde tünel kazma ve mevzi yapma çalışmalarına devam ederken görüntülendi.

Tel Abyad ve Ayn-el Arab'da IŞİD'in uyguladığı taktikleri kullanan teröristler, tünelleri olası askeri harekatlara karşı direnme, sızma ve ani saldırı amacıyla kazıyor.

Türkiye de, sınırötesinden gelebilecek olası bir tehdide karşı direncini kuvvetlendiriyor.

Bu kapsamda sınır birliklerine konteyner ile kurşun geçirmez beton blok sevkiyatı yapıldı.

Konteynerler ile 2 metre yüksekliğinde ve 9 TON ağırlığındaki bloklar Hatay'a getirildi.

Mehmetçiğin sahaya inmesi, Şam'ın ise tepkisini çekti.

Ortak devriyenin, ülkedeki krizi başa çıkılması daha güç bir hale getireceğini öne süren Suriye yönetimi, girişimi "saldırganlık eylemi" olarak niteledi.

Ülkenin toprak bütünlüğünün ve egemenliğinin ihlali edilidiğini de öne süren Esad yönetimi, Ankara ile Washington'ın planını kesin bir biçimde reddettiklerini kaydetti.

Son gerilimi azaltma bölgesi İdlib'de kalıcı ateşkes için Ankara ile Moskova arasında temaslar da hız kazandı. Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile telefonda görüştü.

İki bakanın görüşmesinde, Astana ve Suriye Anayasa Komitesi konuları da ele alındı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz