'PARSY' Uluslararası Yarışmalarda Final Yolunda

'PARSY' Uluslararası Yarışmalarda Final Yolunda

Başkent Üniversitesi Mühensilik Fakültesi öğrencilerinden oluşan PARSY Teknoloji takımları heyecanlı. Bağlıca kampüsündeki atölyede geliştirdikleri elektrikli otomobil, insansız hava araçları, sualtı robotu ve model uydular uluslararası yarışmalara gidiyor... Hedef ise şampiyonluk... Son hazırlıklarını yapan PARSY ekibini ziyaret eden Başkent Üniveristesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal, ürünlerle ilgili bilgi aldı.

Elektrikli otomobil, insansız hava aracı, su altı robotu ve model uydular...

Başkent Üniversitesi mühendislik fakültesi öğrencileri kendi geliştirdikleri ürünlerle uluslararası yarışmalarda.

Otomotiv ve Mekatronik topluluklarından oluşan PARSY Teknoloji takımları uzun zamandır Bağlıca Kampüsü'ndeki Parsy Eco Garaj Atölyesi'nde ter döküyor.

Türkiye ve yurtdışından yaklaşık 7 bin ürünün katıldığı farklı kategorilerdeki teknoloji yarışmasına hazırlanan ekip, yoğun çalışmaların ardından, son aşamaya geldi.

10 Eylül'den sonra kendi imkanlarıyla geliştirdikleri elektrikli otomobil, sualtı robotu ve insansız hava araçları, yarışmalarda boy gösterecek.

Ürünler içinde en dikkati çeken ise elektrikli otomobil.

Projelerin danışmanlarından Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Berna Dengiz bu süreçte onları yalnız bırakmıyor.

Çok farklı alanlarda çalışmalar yapıyorlar, çok güzel başarılarla döncekelerine eminim çünkü bu final. finale kadar tüm aşamaları aştı bu gruplar. şimdi finalde yarışacaklar, kendilerine başarılar diliyorum, üniversitemizi en iyi şekilde temsil edeceklerine inanıyorum

Başkent Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Ali Haberal da son hazırlıkları görmek için atölyedeydi.

Mühendislik fakültemiz bu alanda son zamanlarda birtakım projeleri gerçekleştirme konusunda önemli başarılar gösteriyor. umarım bu projeler de hayata geçececektir. ülkemiz adına geleceği yönelik bir proje olacak.

Ürünleri tek tek inceleyen Prof. Dr. Haberal, projelerin danışmanlarından Dr. Öğretim Üyesi Andaç Töre Şamiloğlu'ndan bilgi aldı.

Elektrkli arabada aslında dört teknoloji var. bu türbiat yarışması ve tübitak bu dört teknolojinin üzerinde yoğunlaşmamızı istiyor. biz özellikle elektrikli aracın motor sürücüsünü, batarya yönetim sistemini kendimize hedef olarak koyduk.

İnsansız hava araçları da PARSY ekibinin iddialı olduğu ürünlerden.

Geçen yıl yarışan sualtı robotu bu yıl da yarışmaya katılıyor.

Üzerinde kameralar var. kamera görüntülerini işleyen işlemciler var. aracı suyun içerisinde bırakıyoruz. kendisi özel görevleri yerine getirebiliyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz