Kaz Dağları ve Altın

Kaz Dağları ve Altın

Kaz Dağları’nda Altın Madeni Projesi'ne tepkiler sürüyor... Binlerce ağacın kesilmesiyle ilgili tartışmalar sürerken, Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, altın arayışı için Kirazlı’da 11 BİN ton siyanür kullanılacağını açıkladı. Ancak uzmanlara göre rakamlar daha da yüksek...

Çed raporu 45 bin ağaç kesildi dendi enerji bakanlığı 13 bin dendi. uydu çalışmalarında kesilen ağaçların 200 bine yaklaştığını belirledik.

Türkiye'nin oksijen depolarından Kaz Dağları'na yapılmak istenen altın madeni için binlerce ağaç kesildi, bölgede yaşayan canlılar yok oldu...

Orman sadece ağaçlardan ibaret değil ağaçların çok çok fazlası karına vs diğer canlılar da orayı terk etti yada öldü. yok edilen bir orman ekosistemi.

Çanakkale Belediye Başkanı Ülgür Gökhan, faaliyet kapsamında Kirazlı’da 11 bin ton siyanür kullanılacağını açıkladı. Ancak uzmanlara göre rakamlar daha da yüksek...

Çed raporuna göre şirket diyor ki 3 bin 150 kilo yılda siyanür kullanacağım diyor, 6 yıl sürecek madencilik faaliyeti 19 bin ton civarı siyanür kullanacağını tahmin ediyoruz bu da tahmin çünkü miktar değişir.

Siyanüre ek milyonlarca ton hidroklorik asit yüzbinlerce ton sodyum hidrolik vs. karıştırılacak bunlar havuzlarda birikecek.

Peki, siyanür nasıl ve hangi aşamada kullanılacak?... Söz konusu madene ulaşmak için yer belirleniyor, kayalar çıkartılıp ufalanıyor ve üzerine siyanür çözeltisi dökülüyor. 1 ton kayadan 0,75 gram altın elde ediliyor.

Kazı yapılacak miktar 75 bin ton kadar siyanürlü suyun içindeki altın ve gümüş suyun içinden alınıp götürülecek ama siyanürlü su atık havuzunda biriktirilecek.

Çed raporuna göre firma altını çıkardıktan sonra terk edecek sahayı ama atık havuzlarını orda bırakacak ve bu atık havuzlarında .. içinde ağır metaller olan siyanürlü tortunun çöktüğü baraj atık havuzu bulunuyor.

Oluşacak atık havuzunun büyük risk oluşturacağı konusunda da uyaran uzmanlar, doğanın altından daha değerli olduğunu vurguluyor.

Siyanür kolayca buharlaşan havaya karışan solunum yoluyla insan ve canlıları olumsuz etkileyebilen bir gaz her an risk yaratan patlayabilecek saatli bomba gibi orda duruyor. yörede fay hatları olduğunu biliyoruz.

Sağanak oldu havuzlar taşabilir böyle riskler var. altıncılar altını alıp gittikten sonra siyanürlü ağır metalli havuzu bize miras bırakıp gidecekler ne zamana kadar bilmiyoruz.

Bir kaza olursa bayramiçi ovası en verimli ovalardan biri bu bileşikler yayılırsa orta tarım yapılmayabilir. altın madenciliği ile kaybettiklerimizi doğanın tamamı olarak değerlendirmemiz gerekiyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz