Suriye'de Ortak Kara Devriyesi Başlıyor

Suriye'de Ortak Kara Devriyesi Başlıyor

Türkiye ile Amerika Birleşik Devletleri'nin "ortak kara devriyesi" öncesi Suriye'nin kuzeyi hareketlendi... Washington'ın müttefiki terör örgütü PYD/PKK, "güvenli bölge" kapsamına alınması hedeflenen sınır hattında görüntülendi. Fırat'ın doğusu konusunda yalnız kalan örgüte kalkan ise Danimarka'dan geldi. Kopenhag yönetimi, bölgeye asker gönderme kararı aldı.

"Güvenli bölge" anlaşması kapsamında Türk ve Amerikan askerleri Fırat'ın doğusunda sahaya iniyor...

Helikopterler ile gerçekleştirilen müşterek inceleme sonrası alınan ortak karar devriyesi kararı, Suriye'nin kuzeyini hareketlendirdi. Açıklamanın hemen ardından PYD/PKK'lı teröristler, silahları ile sınır hattında görüntülendi.

Tel Abyad kentinde rejime ait eski gümrük bölgesinde dolaşan örgüt mensupları daha sonra bölgeden uzaklaştı.

Türk ve Amerikan askerlerinin kara devriyesinde kullanacağı zırhlı araçlar da Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesine gönderildi. 15 araçtan oluşan konvoy, askeri bölgeye giriş yaptı.

Washington, güvenli bölgede Ankara ile birlikte kara devriyesi için hazırlık yaparken, diğer yandan suriye'nin kuzeyinde müttefiki terör örgütü için aradığı desteği, İskandinavya'da buldu.

Danimarka, terör örgütü IŞİD karşıtı koalisyona destek amacıyla Suriye'ye asker göndereceklerini açıkladı. Karar kapsamında, 14 kişilik askeri doktor ekibi, 1 fırkateyn, 1 savaş taburu, 1 savaş gemisi ve 4 savaş uçağı bölgede görev alacak.

Gelişme, Pentagon'da memnuniyet ile karşılandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz