Facebook’da Yeni Skandal

Facebook’da Yeni Skandal

Facebook’un karıştığı skandallar bitmiyor... Sosyal medya devinin bir sunucusundaki güvenlik açığı nedeniyle 400 milyondan fazla kullanıcının telefon bilgileri internete sızdı. Söz konusu kullanıcıların Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam ve İngiltere’den olduğu belirtildi..

Güvenlik sorunlarıyla gündemden düşmeyen Facebook’un adı yeni bir skandala karıştı.

Sosyal medya devinin bir sunucusundaki güvenlik açığı nedeniyle milyonlarca kullanıcının telefon bilgilerinin internete sızdırıldığı anlaşıldı.

Sunucunun şifre ile korunmamasından kaynaklanan sızıntıdan başta Amerika Birleşik Devletleri, Vietnam ve İngiltere’den olmak üzere toplam 419 milyon kullanıcı etkilendi..

İncelenen veri tabanında, kullanıcıların telefon numaralarının yanı sıra adları, cinsiyetleri ve yaşadıkları ülkenin de bulunduğu belirtildi.

Facebook'tan yapılan açıklamada, telefon numaralarının bulunduğu veri tabanına erişimin kesilmesinden önce bütün verilerin temizlendiği belirtildi..

Fakat bu verilerin Facebook’tan ne zaman kim tarafından ve neden temizlendiği ise bilinmiyor.

2018 Mayıs ayında Cambridge Analytica adlı veri analiz firmasının, 87 milyon Facebook kullanıcısının hesaplarından kişisel verileri izinsiz topladığı ortaya çıkmıştı.

Şirketin kurucusu Mark Zuckerberg olay sonrası Amerikan Kongresi'nde ifade vermiş ve verilerin kötüye kullanılması nedeniyle özür dilemişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz