Amerikan Cerrahlar Koleji'nin 2019 Türkiye Bölüm Toplantısı 2 Gün

Amerikan Cerrahlar Koleji'nin 2019 Türkiye Bölüm Toplantısı 2 Gün

Tıp dünyası, Başkent'te buluştu... Dünyanın en köklü tıp kuruluşlarından Amerikan Cerrahlar Koleji'nin 2 gün süren 2019 Türkiye bölüm toplantısı, Kızılcahamam Patalya Termal Otel'de gerçekleştirildi. Gurur tablosunun mimarı; Prof. Dr. Mehmet Haberal'dı... Bilim insanları sunumlarıyla Minimal İnvaziv Cerrahi'deki son gelişmeleri ve yenilikleri paylaştı. Prof. Dr. Mehmet Haberal kapanış seremonisinde, meslektaşlarına teşekkür etti. Ve sadece konuklarına değil, tüm Türk halkına aynı mesajı verdi; Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün işaret ettiği gibi; "yol göstericiniz bilim ve akıl olsun"...

Prof Dr Mehmet Haberal Türkiye için bir gurur tablosuna daha imza attı

Dünyanın önde gelen bilim insanları Türk Bayrağı altında, Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün açtığı bilim yolunda başkentte buluştu....

Prof dr haberal, Türkiyenin tanıtımı için önemli bir organizasyona daha öncülük etmiş oldu

106 yıllık tarihiyle Dünyanın en önemli tıp kuruluşlarından biri olan Amerikan Cerrahlar Kolejinin türkiye bölümü 2019 yılı toplantısı, 2 gün sürdü

Tıp dünyasını ankarada biraraya getiren toplantı prof. dr. haberal'ın ev sahipliğinde kızılcahamam patalya termal otelde gerçekleştirildi

Son günün ilk oturumunda kürsüye önce ABD'den prof nicole gibran çıktı.

Prof dr haberal'a teşekkür etti, yanık ağrılarına ilişkin sunumunu yaptı

Uluslararası yara ve yanık derneği, ki dr.haberal bu kuruluşun önceki başkanlarından biridir. 2010 yılında istanbul’da düzenlenen harikulade bir toplantının tadını çıkardık. bu derneğe göre yanıklara bağlı ağrı, sıkıntı, anksiyete, hezeyan ve ayrıca durumsal ve duygusal faktörlerin karmaşık bir kombinasyonudur.

…
bu vesile ile dr. haberal’a ve cerrahlar birliğine bana bu fırsatı verdikleri ve beni programa dahil ettikleri için teşekkür etmek istiyorum. harika bir ziyaret oldu. misavirperverliğiniz için de ayrıca teşekkür ederim.

prof dr münci kalayoğlu da “bir hayalim vardı” diye başladı sözlerine... karaciğer nakline nasıl başladığını anlattı.

Burada dr. haberal’ın karşısında olmak ve tüm arkadaşlarımı görmekten çok büyük bir mutluluk duyuyorum. sanırım bugün hayatımdaki en mutlu anlardan biri. beni davet ettiğiniz için çok teşekkür ederim. bunu nasıl tercüme edersiniz bilmiyorum ama “51 yıllık gönül işi”, “aşk hikayesi” “51 yıllık yaşam hikayesi”, sebebi: “karaciğer”.

wisconsin üniversitesinde profesördüm. aynı zamanda türkiye bilimler akademisi onursal üyesiydim. bir hayalim vardı, karaciğer nakli yapmak. mehmet haberal bize karaciğer naklinin mümkün olduğunu öğretti. texas’ da dr.starzl ile çalışmıştı.

Prof dr Mehmet Haberal da Kalayoğlu'na teşekkür etti, Türkiye'de kadavradan nakillerin artması gerektiğini bir kez daha vurguladı.

Dr. Kalayoğlu, sizinle gurur duyuyorum. kendisi benim hocamdı. hacettepe üniversitesinde ihtisas programıma başladığım zaman şefimdi. ihtisasımı tamamladım ve amerika birleşik devletleri’ne gitim.. 1 ocak 1974 de denver’a gittim. hedeflerimden biri karaciğer nakli yapmaktı.. dr. starzl karaciğer naklinin kralıydı. orada 1.5 yıl kadar kaldım. 1975’de türkiye’ye geri geldim. ve türkiye’de ilk böbrek ve karaciğer naklini başlattım.

Bugün ülkemizde karaciğer nakli başarısı ilk sırada. bütün dünyada da başarı ile gerçekleştiriliyor. dünya organ nakli derneği’nin başkanı olarak her zaman söylediğim gibi maalesef çok fazla kronik organ rahatsızlığı olan hastamız var. ancak organ bağışı yeterli değil. bu nedenle organ bağışının önemini bir kez daha hatırlatıyorum.

Yunanistan'dan katılan Prof. Dimitrios Linos da bilimsel sunumundan önce bu tür toplantıların önemine değindi

Öncelikle ev sahibimiz profesör haberal’a teşekkürlerimi ifade etmek istiyorum. bu tür toplantıların birçok sebepten dolayı ne kadar önemli olduğunu vurgulamak isterim.
…
bu toplantılar sayesinde kurmuş olduğumuz güçlü dostluklar bizleri sadece kişisel olarak değil aynı zamanda bölgemizi ve bölge halkımızı etkilemektedir. bu tür toplantıların, iyi vakit geçirdiğimiz ve keyif aldığımız bilimsel bilgi paylaşımlarından çok daha önemli olduğunu profesör haberal hocaya ifade ettim.

ABD'den katılan prof eren berber 2 ayrı sunum yaptı. Karaciğer tümörlerinin tedavisindeki gelişmeler ve Minimal invaziv endokrin cerrahide robotun yerini anlattı

Açıkça görülmektekidir ki minimal invasiv cerrahi, karaciğer cerrahisine de nüfuz etmiştir.

Prof dr Haberal da sorularıyla katkıda bulundu sunumlara...

Çeyrek asrı geride bırakan Başkent Üniversitesi ve bağlı kuruluşlarına ait stantlara da ilgi yoğundu.

Bilimsel sunumların ardından, Prof. Dr. Mehmet Haberal kapanış konuşmasını yapmak için çıktı kürsüye...

Dünyanın bir çok ülkesinden toplantıya katkı vermek için Başkent'e gelen bilim insanlarına teşekkür etti.

Prof. Dr Haberal, toplantının ardından konuklarını Başkent Üniversitesi Bağlıca Yerleşkesi'nde ağırladı.

Bilim insanları 1 milyon kitap kapasiteli kütüphaneyi büyük ilgi ve beğeniyle gezdi.

Prof. Dr. Haberal, Gölbaşı Patalya likeside resort otel'de gala yemeği ile veda etti konuklarına...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz