Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki Sondaj Faaliyetleri

Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki Sondaj Faaliyetleri

Avrupa Birliği'nin, Türkiye'nin Doğu Akdeniz'deki sondaj faaliyetleriyle ilgili uygulamayı düşündüğü muhtemel yaptırımların taslak metni basına sızdı... İddiaya göre yardım fonlarının ve kredilerin azaltılması söz konusu... Taslağın pazartesi günü yapılacak üye ülkeler Dışişleri Bakanları toplantısında görüşülmesi bekleniyor...

Reuters haber ajansı, Türkiye’nin Akdeniz’in doğusundaki sondaj çalışmaları nedeniyle Avrupa Birliği'nin almayı planladığı yaptırım kararlarının taslak metnini yayınladı.

İddiaya göre Brüksel, Ankara ile Kapsamlı Hava Taşımacılığı Anlaşması için üst düzey görüşmeleri ve müzakereleri durduracak, yardım fonlarını azaltacak.

AB üye devletlerinin daimi temsilcilerinin üzerinde çalışacağı taslağın, 15 Temmuz pazartesi günü üye ülkeler Dışişleri Bakanları toplantısında ele alınması bekleniyor.

Taslakta, Türkiye'nin sondaj faaliyetleri "yasa dışı" olarak nitelendiriliyor.

taslak metin kabul edilirse Türkiye'ye üyelik görüşmeleri sürecinde AB tarafından verilen destek 2020 yılında kesilecek. Ayrıca Avrupa Kalkınma Bankası’ndan da Türkiye’ye verdiği borç ve kredileri gözden
geçirmesi istenecek.

Taslak metinde, Türkiye'nin sondaj faaliyetlerine devam etmesi halinde 'başka yaptırımların da' devreye alınabileceği ifade ediliyor.

Avrupa Birliği Konseyi Başkanı Donald Tusk'ta yaptırım sinyali verdi.

Tusk, “Türkiye ile olumlu komşuluk ilişkileri sürdürme konusundaki iyi niyetimize rağmen, tansiyonun yükselmesi üzerine ve AB üyesi Kıbrıs'ın egemenliğini ihlal edecek şekilde adım atılması AB'nin daha önce
Kararlaştırıldığı gibi dayanışma içinde bu duruma cevap vermesine neden olacaktır” dedi.

Ermenistan'da Türkiye'nin faaliyetlerinin bölgede istikrar ve güvenlik için risk oluşturduğunu ileri sürdü ve gelişmelerden endişe duyduklarını açıkladı.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, garantör olmayan ülkelerin söz haklarının olmadığını ve sondaj çalışmalarına devam edeileceğini duyurmuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz