ABD'den İran'a Bir Tehdit Daha

ABD'den İran'a Bir Tehdit Daha

ABD İran'a yeni yaptırımlar getirmeye hazırlanıyor. Bunun ilk sinyali ise ABD Başkanı Donald Trump'tan geldi. Trump, Tahran yönetiminin gizlice uranyum zenginleştirmesi yaptığını söyleyerek, İran'a yönelik yaptırımların büyük ölçüde arttırılacağını açıkladı. Fransa Cumhurbaşkanı Macron'un danışmanı ile görüşen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani ise Tahran yönetiminin diplomasi ve müzakere kapısını sonuna kadar açık bıraktığını belirtti.

İran'ın uranyum zenginleştirme konusunda nükleer anlaşmada belirlenen stok sınırını aşması, Tahran ile Washington hattında ipleri kopma noktasına getirdi.

ABD'den her geçen gün İran'a yönelik gelen tehditlere Başkan Trump bir yenisini daha ekledi.

Twitter üzerinden açıklama yapan ABD Başkanı Donald Trump, İran'ın uzun süredir gizlice uranyum zenginleştirmesi yaptığını iddia ederek, yakında yaptırımların önemli ölçüde artırılacağını duyurdu.

Eski Başkan Barack Obama ve eski Dışişleri Bakanı John Kerry'nin İran ile yaptığı anlaşmayı korkunç olarak niteleyen Trump, İran'ın bu anlaşmayı tamamıyla ihlal ettiğini de belirtti.

İran cephesinde ise uzlaşı için tek şart nükleer anlaşmaya taraf olan ülkelerin anlaşmaya uyması...

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un üst düzey danışmanı Emmanuel Bonne ile görüşen İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, zenginleştirilmiş uranyum ve nükleer anlaşmadaki taahhütlerini askıya almalarıyla ilgili, "İran, diplomasi ve müzakere kapısını sonuna kadar açık bırakmıştır" dedi.

Ruhani, nükleer anlaşmaya taraf ülkelerin, anlaşmadaki yükümlülüklerini yerine getirmesi halinde İran'ın anlaşmadaki taahhütlerini uygulayacağını ifade etti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz