Gezi Eylemleri Davası Başladı

Gezi Eylemleri Davası Başladı

Gezi eylemlerinden 6 yıl sonra başlayan Gezi Davası'nın ilk duruşması, Silivri'de yapıldı. 2'si tutuklu 16 sanığın ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi ile yargılandığı davada savunma yapan sanıklar, haklarındaki suçlamaları reddetti.

2013 yılında İstanbul'da başlayıp yurt geneline yayılan gezi parkı eylemlerine ilişkin dava, Silivri'de başladı.

Davada 2'si tutuklu 16 sanık, Türkiye Cumhuriyeti hükümetini ortadan kaldırmaya teşebbüs ve eylemlerin finansmanını sağlamak iddiası ile ağırlaştırılmış müebbet hapis talebi ile yargılanıyor.

Tutuklu sanıklar Osman Kavala ile Yiğit Aksakoğlu'nun yanısıra Taksim Dayanışması üyelerinden 7 tutuksuz sanık, duruşmada hazır bulundu. Aralarında gazeteci Can Dündar, sanatçı Mehmet Ali Alabora'nın da yer aldığı yurt dışındaki 6 kişi hakkında ise yakalama kararı bulunuyor.

İstanbul 30. Ağır Ceza Mahkemesi'ndeki İlk duruşmada, iki tutuklu sanık savunmasını yaptı. 1 buçuk yıldır tutuklu bulunduğu sürede ilk kez hakim karşısına çıkan Osman Kavala savunmasında, "İddianame fantastik bir kurgudur. Gezi iddianamesi, Ergenekon davalarını hatırlatıyor. Gezi iddianamesi, FETÖ savcıları tarafından hazırlanmış, onların görevden alınmasından sonra yeniden kıymetlendirilmiştir. Şimdi aynı uygulamanın geçerli olduğu görülüyor" ifadesini kullandı.

Mimarlar Odası ve Taksim Dayanışması yönetiminde yer alan tutuksuz sanık Mücella Yapıcı ise, "İddianameye göre Gezi'de şiddet var algısı oluşturmuşuz. Eylemlerde ölenler, algı yüzünden mi öldü?" sorusunu yöneltti.

Yapıcı, eylemlere finansman olduğu iddiasına da, "68 yaşında hala çalışmak zorunda olan bir kadınım. Keşke biraz param olsaydı da iki sandalye, biraz poğaça da ben gönderseydim geziye" dedi.

İlk duruşmayı, çok sayıda CHP'li milletvekilinin yanısıra İsviçre, İsveç, Almanya, Kanada, Hollanda, ABD ve Fransa başkonsolosları da izledi.

25 Haziran'da 2. duruşması ile devam edecek davada, savunmaların tamamlanmasının ardından ara karar bekleniyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz