İspanya'nın turizm merkezinde turist karşıtı kampanya

İspanya'nın turizm merkezinde turist karşıtı kampanya

Venedik'te, Haziran ayı başında bir gezi gemisinin karıştığı kazanın ardından başlayan protestolar, diğer Avrupa ülkelerine de yayılıyor... İspanya'nın Mayorka adasında, gemilerle gelen turist sayısının sınırlandırılması için kampanya başlatıldı. Kruvaziyer turizminin, ekonomiye olumlu etkilerine değinen yetkililer ise kampanyayı eleştirdi.

İtalya'nın ünlü kenti Venedik’te, 2 Haziran’da bir kruvaziyer gemisinin turist teknesine çarpması ile başlayan tartışmalar büyüyor.

Venedik'teki protestoların ardından bu kez de İspanya'nın ünlü tatil cenneti Mayorka adasında, kruvaziyer gemilerine karşı kampanya başlatıldı.

Yetkililere, yolcu gemileriyle başkent Palma de Mallorca'ya gelen turist sayısını günde maksimum 4 bin ile sınırlandırmaları çağrısı yapıldı.

İspanya Turizm Bakanlığı ise kampanyayı eleştirdi ve kruvaziyer turizminin yerel ekonomiye olumlu etkilerine vurgu yaptı.

Bakanlık, günde dört dev yolcu gemisinin ada limanına demirlediğini ve yaklaşık 15 bin yolcu getirdiğini hatırlatarak, bunun ekonomi için büyük önem taşıdığına dikkati çekti.

Son araştırmalara göre Palma de Mallorca, İspanya'nın, Barcelona'dan sonra kruvaziyer gemilerinin neden olduğu hava kirliliğinden en çok etkilenen ikinci kenti.

Barcelona'da da geçen Cumartesi günü binlerce kişi Venedik'teki kazayı ve dev yolcu gemilerini protesto etmişti..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz