Londra ile Brüksel arasındaki Brexit tartışması büyüyor

Londra ile Brüksel arasındaki Brexit tartışması büyüyor

Londra ile Brüksel arasındaki tartışma her geçen gün daha da büyüyor.. Avrupa Birliği, İngiltere'yi anlaşmasız ayrılık konusunda uyardı... Brüksel'den yapılan açıklamada, İngiliz Hükümetinin Birlik bütçesine yönelik mali yükümlülüklerini yerine getirmesi gerektiği belirtildi.. Aksi takdirde, gelecekteki ticari ilişkilere ilişkin müzakerelere başlanmayacağı kaydedildi.

Avrupa Birliği Komisyonu, İngiltere'nin Birlikten ayrılma süreci Brexit'in hazırlıklarına ilişkin değerlendirmeleri içeren yeni bir çalışma yayımladı.

Çalışmada, İngiltere'nin, Avrupa Birliği üyesi ülke olarak verdiği mali taahhütler yerine getirilinceye kadar gelecekteki ticari ilişkiler konusundaki müzakerelere başlanmayacağı belirtildi.

Brüksel'in, anlaşmasız Brexit durumuna yönelik planlarını tamamladığı aktarılan çalışmada, Avrupa Birliği vatandaşları ve şirketlerinin de, anlaşmasız ayrılık ihtimaline karşı hazırlıklarını yapmaları gerektiği kaydedildi.

Avrupa Birliği ve İngiltere arasında müzakere edilen Brexit ayrılık anlaşmasında mali yükümlülükler konusunda uzlaşı sağlanmıştı.

Anlaşmaya göre, İngiltere'nin, üzerinde uzlaşılmış 2020 birlik bütçesine ve üye ülkelerin kalkınma programlarına ilişkin daha önce vermiş olduğu yaklaşık 40 milyar sterlinlik taahhütleri yerine getirmesi gerekiyor.

Başbakanlık için yarışan Boris Johnson'un vaatleri arasında ise Avrupa Birliği'ne daha önceki taahhütlerinden kaynaklanan 40 milyar sterlinlik ayrılık ödemesinin yapılmayacağı bulunuyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz