ABD'deki düşünce değişikliklerini ortaya çıkaran anket

ABD'deki düşünce değişikliklerini ortaya çıkaran anket

Amerika Birleşik Devletleri’nde yapılan bir araştırma toplumdaki düşünce değişikliklerini ortaya çıkardı... Ankete göre, 18-54 yaş aralığındaki kadınlar çoğunlukla sosyalist bir devlette, erkekler ise kapitalist bir sistem altında yaşamayı tercih ediyor.. Anketin, Amerikan vatandaşları arasında sosyalizme yönelik olumsuz ön yargıların azaldığını gösterdiğine dikkat çekildi..

Amerika Birleşik Devletleri’nde, iki binden fazla yetişkininin katılımıyla yapılan anket, soğuk savaştan bu yana Amerikan vatandaşları arasında sosyalizme karşı hissedilen olumsuz ön yargıların azaldığını gösterdi..

Ankete katılan 18-54 yaş arasındaki kadınların yüzde 55’i sosyalist bir devlette yaşamak istediğini belirtti. Ancak 55 yaş ve üstü kadınlarda bu oranın yüzde 36 civarında olduğu görüldü.

Erkeklerin ise yüzde 69'u, kapitalist bir devlette yaşamayı tercih ettiğini söyledi.

Diğer yandan, ‘sosyalizm’ teriminin neyi kapsadığı konusunda katılımcıların farklı görüşlere sahip olduğu da anlaşıldı.

Sorulara yanıt verenlerin çoğunluğu sosyalist devletlerde, sosyal sigorta ve ücretsiz eğitim gibi avantajların var olduğunu söylerken, sosyalizmin demokratik bir yapı olduğunu ifade edenlerin oranı yüzde 46'da kaldı.

Alexandria Ocasio-Cortez ve Bernie Sanders gibi popüler sosyalist siyasetçilerin, özellikle Amerikan kadın nüfusun düşüncelerindeki değişime öncülük ettiği belirtildi..

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz