Eurostat, enerji fiyatlarına ilişkin verileri açıkladı

Eurostat, enerji fiyatlarına ilişkin verileri açıkladı

Avrupa Birliği istatistik kurumu Eurostat, enerji fiyatlarına ilişkin verileri açıkladı.. Buna göre, Avrupa genelinde elektrik ve doğal gaz fiyatları 2018 yılında arttı. Türkiye, elektriğin en pahalı olduğu üçüncü ülke durumunda. Gaz fiyatlandırmasında ise Türkiye'nin, Avrupa Birliği ortalamasında yer aldığı belirlendi.

Avrupa Birliği istatistik kurumu Eurostat'ın açıkladığı verilere göre Türkiye, Almanya ve Portekiz'in ardından elektriğin en pahalı olduğu üçüncü ülke durumunda.

Veriler, 2017 ile 2018'in ikinci çeyrekleri arasında elektrikte en fazla fiyat artışı yaşanan ülkenin, yüzde 33,7 ile Türkiye olduğunu gösterirken, onu Norveç ve Kıbrıs Rum Kesimi takip etti.

Diğer yandan elektrik ücretlerinden yüzde 20 vergi alan Türkiye'nin, vergilemede Avrupa Birliği ortalaması olan yüzde 37'den çok daha düşük bir oran uyguladığı belirlendi.

Türkiye'deki ortalama doğal gaz fiyatlandırmasının Avrupa Birliği ortalamasına eşit olduğu da görüldü.

Avrupa'nın en pahalı doğal gazı ise sırasıyla Kuzey Makedonya, İsveç ve İspanya'da satılıyor.

Doğal gaz ücretinin yıllık oranda en fazla arttığı ülke yüzde 28.2 ile Türkiye olurken, Kuzey Makedonya yüzde 18.8 ile ikinci sırada yer aldı.

Doğal gazdan yüzde 17 vergi alan Türkiye, bu alanda Avrupa'da en az vergilendirmenin yapıldığı ülkelerden biri durumunda.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz