2019 Küresel barış endeksi açıklandı

2019 Küresel barış endeksi açıklandı

2019 Küresel Barış Endeksi açıklandı.. Listenin ilk 25 sırasındaki ülkelerin 17'sinin Avrupa'da bulunduğu belirtildi.. Barış bakımından en fazla gelişme gösteren ülkelerin Ukrayna, Sudan, Mısır, Kuzey Makedonya ve Ruanda olduğu kaydedildi.. Türkiye ise 3 sıra gerileyerek 163 ülke arasında 152. basamakta yer aldı.

Merkezi Avustralya'nın Sydney kentinde olan düşünce kuruluşu Ekonomi ve Barış Enstitüsü'nün 2019 Küresel Barış Endeksi açıklandı..

Buna göre, Avrupa ülkeleri Küresel Barış Endeksi'nin ilk sıralarında yer almaya devam ediyor.

Listenin ilk 25 sırasındaki ülkelerin 17'si Avrupa'da. Raporda, Avrupa'daki 36 ülkenin 22'sinin geçen yıla kıyasla daha barışçıl hale geldiği kaydedildi.

Ancak rapora göre dünya, 10 yıl öncesine kıyasla bugün daha az barışçıl. Barış bakımından en fazla gelişme gösteren 5 ülke Ukrayna, Sudan, Mısır, Kuzey Makedonya ve Ruanda olarak sıralandı.

Türkiye ise 3 sıra gerileyerek 163 ülke arasında 152. basamakta yer aldı. Türkiye geçen yıl da 3 basamak gerileyip 149. sıraya inmişti.

Geçen yıla kıyasla "terör etkisinin" azaldığı kaydedilen Türkiye'nin, Avrupa'da bu kategoride en yüksek puana sahip ülke konumunda olduğu vurgulandı.. Çatışma nedenli iç göçün azaldığı da bildirildi..

Orta Doğu ve Kuzey Afrika'dan önemli miktarda göçün sürdüğü, şiddetin ekonomik maliyetinin kişi başına 2650 dolara denk düştüğü belirtildi.

Endekse göre, iklim değişikliği de, çatışmalara yol açarak veya insanların yaşamını, güvenliğini, geçim kaynaklarını ve dünya barışını olumsuz etkiliyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz