2019 dijital haber raporu

2019 dijital haber raporu

Oxford Üniversitesi’nin 38 ülkede gerçekleştirdiği sosyal medya içerikli araştırmanın sonuçları açıklandı. Instagram’ı haber amaçlı en çok kullananlar listesinde Türkiye zirvede yer aldı. Araştırma, Facebook ve WhatsApp gruplarında en çok siyaset ve haber konuşanların da Türkler olduğunu gösterdi. Araştırmanın en ilginç sonuçlarından biri ise Türkiye’de basına güvenin artması oldu.

Oxford Üniversitesi Reuters Gazetecilik Çalışmaları Enstitüsü’nün 2019 Dijital Haber Raporu yayımlandı.

Rapora göre Instagram’ı “haber okumak, izlemek, paylaşmak ve tartışmak için” kullanların sayısı artarken, bu konuda öne çıkan ülke Türkiye.

Türkiye, Instagram’ı haber amaçlı kullanımda yüzde 33 ile ilk sırada yer alıyor.

Bu oran, Brezilya da yüzde 26, İspanya’da yüzde 12 ve Amerika Birleşik Devletleri’nde yüzde 7 olarak verildi.

Arasında Türkiye’nin de bulunduğu 9 ülkede sosyal medya gruplarındaki etkileşim de araştırıldı.

Türkiye’de, Facebook gruplarının siyaset ve haber için kullanım oranı yüzde 29, WhatsApp gruplarının ise yüzde 21. Türkiye bu iki alanda, açık ara lider konumda.

Haberleri takip etmekten kaçınanlar listesinde Türkiye 2. sırada yer aldı. Hırvatistan yüzde 56 ile Türkiye’nin üstünde yer alırken, Yunanistan yüzde 54 ile üçüncü sırada bulunuyor.

Araştırmanın en ilginç sonuçlarından biri ise Türkiye’de basına güvenin son bir yılda artması. Ankete katılanların yüzde 46’sı basına güvendiğini bildirdi. Türkiye 38 ülke içinde basına güvende 15. sırada yer alıyor.

Basına güvende en yüksek oran yüzde 59 ile Finlandiya ve yüzde 58'le Portekiz’de ölçüldü.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz