Dünya çocuk işçiliğiyle mücadele günü

Dünya çocuk işçiliğiyle mücadele günü

Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele gününde resmi veriler, vahim tabloyu ortaya koydu...Türkiye'de yaklaşık 2 milyon çocuk işçi var; bunların 1 milyonu tehlikeli işlerde çalışıyor...Bu nedenle her yıl daha fazla çocuk, iş kazalarında hayatını kaybediyor.

Onlar; okulda ya da çocuk parkında olmak yerine sokaklarda, inşaatlarda, tarlalarda çalışıyor...

BUGÜN Dünya Çocuk İşçiliğiyle Mücadele Günü...

"NEDEN ÇALIŞMAK ZORUNDALAR BUNLAR? GEÇİM SIKINTISI VAR, BARINMA İHTİYAÇLARI VAR AİLELERİNİN KARŞILAYAMADIĞI İHTİYAÇLARINI KENDİLERİ KARŞILAMAK İSTİYORLAR VEYA ÇALIŞTIRIYORLAR BU BÜYÜK MAĞDURİYETÇOCUKLAR AÇISINDAN. "

Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre, Türkiye'de çocuk işçi sayısı yaklaşık 2 milyon. Bunların 1 milyonu ise tehlikeli işlerde çalışıyor...

" BU ÇOCUKLAR EĞİTİMDE OKULDA OLMALARI GEREKİRKEN TEHLİKELİ YERLERDE ÇALIŞMAYA YÖNLENDİRİLİYORLAR."

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği Meclisi rakamlarına göre 2017'de 60, 2018' 67, 2019 yılının ilk 5 ayında ise 26 çocuk iş kazalarında yaşamını yitirdi.

İŞ KAZALARINDA HAYATINI KAYBEDEN ÇOCUKLAR
2014: 54
2015: 63
2016: 56
2017: 60
2018: 67
2019 OCAK - MAYIS: 26

Uzmanlara göre çocuk işçiliğinin önüne geçmek için hukuki alt yapıda sorun yok; ancak uygulama ve denetim eksik...

" BUNLA BAŞ ETMENİN EN TEMEL YOLU EĞİTİM. MEB BAŞTA OLMAK DEVLETE ÇOK İŞ DÜŞÜYOR, ÇOCUK İŞÇİLİĞİNİ ÖNLEMEK İÇİN. YASALARDA KORUYUCU MADDELER VAR ÇOCUK HAKLARI SÖZLEŞMESİ TEK BAŞINA YETERLİDİR. HUKUKİ ALT YAPI TAMAM SORUN UYGULAMADA VE DENETİM OLMAMASINDA"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz