Fransa, İngiltere ve Almanya'dan İran'a kolaylık

Fransa, İngiltere ve Almanya'dan İran'a kolaylık

Amerika Birleşik Devletleri'nin tek taraflı çekildiği İran ile yapılan Nükleer Anlaşmayı koruma çabaları sürüyor... Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, Tahran'a yönelik Amerikan yaptırımlarına karşı geliştirilen yönteme ilişkin açıklama yaptı.. Maas, İran ile takas ticaretinde kullanılacak Avrupa ödeme sistemi Instex'in yakın zamanda hazır olacağını bildirdi..

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, İran ziyaretinde önemli açıklamalar yaptı.

Maas, Amerika Birleşik Devletleri'nin İran ekonomisi üzerine uyguladığı yaptırımlara önlem amaçlı tasarlanan takas temelli ticaret için kullanılacak ödeme sistemi Instex'in yakın zamanda hazır olmasının beklendiğini duyurdu.

Tamamen yeni bir ödeme sistemi kurmanın karmaşıklığına vurgu yapan Maas, "Bu yeni tür bir araç. Bu yüzden operasyonel hale getirmesi çok kolay değil" dedi.

Alman Bakan, tüm resmi gerekliliklerin yerine getirildiğini ve ödeme sisteminin yakın gelecekte kullanılmaya başlanmasını tahmin ettiğini kaydetti...

Takas temelli ödeme sistemi Instex, Amerikan yaptırımlarına karşı İran ekonomisinin bir kısmını koruma ve Nükleer Anlaşmayı sürdürme amacı ile Fransa, İngiltere ve Almanya tarafından oluşturuldu.

Instex, Paris merkezli Finansal Eylem Görev Gücü tarafından belirlenen yasal finansman için normları karşılaması amacıyla düzenlendi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz