Ankara ile Washington arasındaki S-400 krizi

Ankara ile Washington arasındaki S-400 krizi

Amerikan Yönetimi, Türkiye'nin, Rusya'dan S-400 füze sistemi alması halinde uygulayacağını duyurduğu yaptırımlarda ilk adımı attı.... Amerika Birleşik Devletleri'nde Türk pilotlara verilen F-35 eğitimleri durduruldu. Dışişleri Bakanlığı ise Amerikan Temsilciler Meclisi'nde kabul edilen Türkiye kararına tepki gösterdi.. Tüm bu gelişmeler yaşanırken, Rusya, S-400 sistemlerinin Temmuz ayında Türkiye'ye teslim edileceğini bildirdi.

Amerika Birleşik Devletleri ile gerilime neden olan S- 400 füze sistemi krizinde, Türkiye'ye yönelik yaptırımların ilk adımı atıldı.

Pentagon Sözcüsü Mike Andrews, Türk pilotların Arizona eyaletinde bulunan Luke Hava Üssü'ndeki F-35 eğitim uçuşlarının sonlandırıldığını açıkladı. Andrews, Türk yetkililerin de durumdan haberdar olduğunu belirtti..

Üst düzey bir Amerikan yetkili ise, Luke Hava Üssü'ndeki bir komutanın güvenlik gerekçesiyle geçen hafta Türk pilotların ve teknik ekiplerin eğitiminin durdurulmasına karar verdiğini ifade etti.

Türkiye'den ise Amerikan Temsilciler Meclisinde kabul edilen karara tepki geldi...

Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, Washington-Ankara ittifakına yönelik endişelerin ifade edildiği kararın, iki ülke arasındaki köklü dostluk ve müttefiklik ilişkileriyle hiçbir şekilde bağdaşmadığı bildirildi.

Açıklamada, "Kararda Türkiye'nin dış politikası ve yargı sistemi hakkında yer verilen haksız ve temelsiz iddiaların kabul edilmesi asla mümkün değildir" denildi...

Bu gelişmeler yaşanırken bir açıklama da Rusya'dan geldi...

Kremlin sözcüsü Yuri Ushakov, S-400 hava savunma sistemlerinin Temmuz ayında Türkiye'ye teslim edilmeye başlanacağını duyurdu...

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz