Dışişleri'nden rumların tutuklama açıklamasına sert tepki

Dışişleri'nden rumların tutuklama açıklamasına sert tepki

Dışişleri Bakanlığı, Fatih Sondaj gemisi çalışanları ile Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile işbirliği yapan şirket yöneticileri hakkında tutuklama kararı çıkarıldığı yönündeki iddialara sert tepki gösterdi... Bakanlık Sözcüsü Hami Aksoy, "Rum yönetiminin bu haddini aşan kararı doğruysa bizim için hiçbir geçerliliği olmayacaktır. Bu cürette bulunduğu takdirde, gereken cevabı vereceğimizden kimsenin şüphesi olmasın" dedi.

Kıbrıs Rum kesiminin Fatih Sondaj Gemisi çalışanları ve Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı ile iş birliği yapan yabancı şirketlerin yöneticileri hakkında tutuklama kararı çıkardığı iddialarına Türkiye'den sert tepki geldi.

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hami Aksoy, "Kıbrıs Türklerini yok sayarak ve haklarını gasp ederek hareket eden Rum Yönetimi’nin haddini aşan kararı şayet doğru ise, bizim açımızdan hiçbir hükmü ve geçerliliği olmayacaktır" dedi.

Aksoy, "Bu cürette bulunduğu takdirde, gereken cevabı vereceğimizden de kimsenin şüphesi bulunmamalıdır" ifadelerini kullandı.

"Biz de ilgili kurumlarımızla birlikte gerekli karşı hukuki süreçleri başlatacağız" diyen Aksoy, Türkiye'nin petrol ve doğalgaz arama-sondaj çalışmalarına planlandığı şekilde kararlılıkla devam edeceğini vurguladı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz