Fransa ile ABD arasındaki dostluk darbe aldı

Fransa ile ABD arasındaki dostluk darbe aldı

Fransa ile Amerika Birleşik Devletleri arasındaki dostluk darbe aldı... Bu yorum, Fransız medyasında çıkan haberlerde yapılıyor.. Gerekçe ise Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un, Amerikan Başkanı Donald Trump'a hediye ettiği meşe fidanının ortadan kaybolması... Beyaz Sarayın bahçesine dikilen fidanın kuruduğu için yerinden söküldüğü iddia edildi..

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ile Amerikan Başkanı Donald Trump'ın Beyaz Saray'ın bahçesine diktiği dostluk fidanı kurudu.

Amerikan yetkililer, fidanın dikildikten kısa süre karantinaya alınmak üzere yerinden kaldırıldığını kaydetti..

Olaya açıklık getiren Fransa'nın Washington Büyükelçisi Gérard Araud, karantina durumunun Amerika Birleşik Devletleri'ne ithal edilen tüm canlı organizmalar için zorunlu olduğunu belirterek, "Daha sonra tekrar dikilecek" açıklamasında bulundu.

Fransa basını ise diplomatik kaynaklara dayandırarak yayınladığı haberde, büyükelçiyi yalanladı...

Haberde, 'dostluk fidanı'nın Beyaz Saray'ın bahçesine bir daha dikilemediği, çünkü ömrünün sona erdiği belirtildi..

Fransa Cumhurbaşkanı Macron, 2018'in nisan ayındaki ziyaretinde, Trump'a bir meşe fidanı hediye etmişti.

Fidan, Birinci Dünya Savaşı sırasında 2 bin Amerikan askerinin hayatını kaybettiği Fransa'nın kuzeyindeki bir ormandan getirilmişti.

Trump'la Macron ziyaretin ilk gününde, eşleriyle birlikte kameralar önünde iki ülke ilişkilerini ve dostluğu sembolize etmesi için Beyaz Saray'ın bahçesine bu ağacı dikmişlerdi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz