İmar affı başvurularında geri sayım

İmar affı başvurularında geri sayım

İmar Affı uygulanmasından faydalanmak isteyenler için son başvuru tarihi 15 Haziran... Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sürenin yeniden uzatılmayacağını duyurdu.

Türkiye’de 13 milyon kaçak ve iskansız yapıyı kapsayan İmar affı başvuruları için geri sayım başladı. Uygulamadan yararlanmak isteyenlerin 15 Haziran’a kadar başvuru yapmaları gerekiyor.

Yapı kayıt bedelleri ise, 30 Haziran’a kadar yatırılabilecek. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, başvuru süresi uzatılmayacak.

İmar affıyla verilecek Yapı Kayıt Belgesi için ödenmesi gereken bedel, yapının olduğu arsanın emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde 3, ticari kullanımlarda yüzde 5 olarak hesaplanıyor. Başvuru için yapı veya arsanın ada ve parsel bilgileri, daire sayısı, metrekaresi, yüzölçümü ile maliklerin kimlik bilgileri gerekiyor.

2018 yılının Haziran ayında başlatılan İmar affı uygulamasına şu ana kadar toplam 9.8 milyon başvuru geldi. Af kapsamında devlet kasasına giren toplam gelir ise 18 milyar 418 milyon 733 bin lira oldu.

İMAR AFFI
9.8 MİLYON BAŞVURU

İMAR AFFINDAN ELDE EDİLEN GELİR:
18 MİLYAR 418 MİLYON 733 BİN LİRA

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz