TESK'ten "ÖTV istisnasında süre uzatımı" talebi

TESK'ten "ÖTV istisnasında süre uzatımı" talebi

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu, ÖTV istisnasına ilişkin düzenleme nedeniyle esnafın sorun yaşadığını belirterek, Ticari araçların ÖTV'siz yenilenmesi teşvikinin süresinin uzatılmasını istedi.

Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu Genel Başkanı Bendevi Palandöken, ÖTV istisnasına ilişkin düzenlemeyle ilgili yazılı açıklama yaptı.

Ticari araçların ÖTV'siz yenilenmesine ilişkin sürenin 30 Haziran'da dolacağını belirten Palandöken, "Ticari araçların ÖTV'siz yenilenmesi teşvikinin süresi uzatılmalı ve uygulamada karşılaşılan sorunlar çözüme kavuşturulmalı" ifadesini kullandı

Esnafın bu konuda sorun yaşadığını belirten Palandöken, ÖTV istisnasından yararlanabilmek için esnafın eski aracını 2 yıl içinde elinden çıkarmak zorunda olduğuna dikkati çekti. Büyük çoğunluğun yasal süresinde eski aracını sattığı halde bu durumu vergi dairesine bildirmeyi unuttuğundan büyük cezalarla karşı karşıya kaldığını kaydetti.

Palandöken, ilgili kanun çıktıktan sonra döviz kurlarında görülen artışın, ÖTV istisnasının avantajını neredeyse bütünüyle ortadan kaldırdığına da işaret ederek, otomotiv firmalarının fiyatlara büyük oranda zam yaptığının altını çizdi.

Kurda yaşanan oynaklık nedeniyle esnafın eskisinden de kalitesiz araç almak zorunda kaldığını da hatırlatanTESK Başkanı, "Bu nedenle ÖTV istisnasında sürenin uzatılması ve bu haktan çeşitli nedenlerle yararlanamayan esnafın da bu kanundan yararlanması için gerekli yasal değişikliklerin yapılması gerekiyor" talibinde bulundu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz