Mayıs'ta gıda zamları !

Mayıs'ta gıda zamları !

Süt ve süt ürünleri ile kırmızı ve beyaz et fiyatlarına, Mayıs'ta yüzde 10 ila 20 oranında zam geldi...İthalatla fiyatları sabit tutmanın mümkün olmadığına dikkati çeken uzmanlar, fiyatların, üretim düştüğü için arttığını söylüyor...

"ALIM YOK ÜRETİM DÜŞÜYOR FİYATLAR YÜKSELİYOR"

Mayıs ayında zamlar birbirini izledi. Önce süt ve süt ürünlerine ardından beyaz ve kırımızı ete zam geldi.

Beyaz peynir ve kaşar peyniri fiyatları son zamla birlikte bir yıl içinde neredeyse iki katına çıktı.

Artış sadece şarküteri ürünlerinde de görülmedi. Kırmızı ve beyaz et de Mayıs'ta zamlanan ürünler arasında yer aldı... Bu ay içinde kuşbaşının fiyatı 49 Liraya, kıymanın kilosu 45 Liraya dayandı. Ayrıca Dar gelirlinin tercihi beyaz et de cep yakıyor.

Peki artışa neden ne?

"KIRMIZI ET ÜRETİMİMİZİN EN YÜKSEK SEVİYEYE ULAŞTIĞI 2016'DA 1 MİLYON 173 BİN TON OLAN ÜRETİMİMİZ 2018'DE 1 MİLYON 118 BİN TONA GERİLEDİ. İTHALATA DAYALI SAYIYI ARTTIRIYORUZ. GEREK KIRIMIZI ET ÜRETİMİ İTHALATTAKİ AZALMA TL'NİN DEĞER KAYBIYLA DA İLGİLİ. ARTIK İTHALAT CAZİBESİNİ KAYBETTİ. İÇERDE ÜRETMEMİZ İÇİN YEM İHTİYACIMIZ VAR YEMLİK BUĞDAY FİYAT ARŞI DA YÜZDE 30'UN ÜZERİNDE. PARA KAZANAMAYAN ÇİFTÇİ YEM BİTKİLERİYLE ÜRETİM YAPMAK DURUMUNDA EN BÜYÜK PROBLEM KABA YEM AÇIĞI AMA HER YIL MERA KANUNUMUZ VAR ÜRETMEYEN BİR TÜRKİYE'DE FİYATLARI SABİT TUTABİLMEK İTHALATLA ÇÖZERİM DEMEK MÜMKÜN DEĞİL. TÜRKİYE MERALARINI ISLAH ETMELİ ÇİFTÇİSİNİ YEM BİTKİLERİ EKİMİNE YÖNLENDİRMELİDİR. KENDİ İÇ DİNAMİKLERİYLE ÜRETMELİDİR."

Zamlar karşısında dar gelirli ise zor durumda.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz