Liselerde eğitim sistemi değişiyor

Liselerde eğitim sistemi değişiyor

Yeni lise eğitim sistemi tartışmalarının odağında "seçmeli ders" konusu yer alıyor... Eğitimcilere göre; bu model için ne yeterli derslik var, ne de öğretmen. Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk'tan da ortaöğretimde matematiğin seçmeli olduğu iddiasıyla ilgili bir açıklama geldi. Selçuk, "Hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değildir" dedi.

Geçen hafta Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk tarafından açıklanan yeni lise eğitim sistemi, tartışılmaya devam ediyor. Tartışmaların odak noktasında, seçmeli ve zorunlu hale getirilen dersler var.

Yeni sisteme göre, ders sayısı azalacak; öğrenciler derslerini kendileri seçebilecek. Bütün sınıflarda, Türk Dili ve Edebiyatı ile Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi ortak yani zorunlu olacak.

Matematik ise, 9. sınıfta zorunlu; 10. sınıftan itibaren ikiye ayrılacak. İsteyen öğrenci ileri düzey, isteyen öğrenci uygulamalı matematik dersi alacak. Kimya, fizik, biyoloji, çevre bilimleri ve psikoloji gibi derslerde de yine düzey seçimi yapılacak.

Peki, bu ana derslerde her düzey için derslik ve öğretmen sayısı yeterli olacak mı?

"ÇOCUĞUN İSTEDİĞİ DERSİ SEÇMESİ O ÖĞRETMEN YOKSA SEÇEMİCEK. HER BRANŞTAN HER OKULDA YOK. ÇOK ÖĞRETMEN LAZIM. 3 ÖĞRENCİ BİR DERSİ SEÇİNCE NAPCAKSINIZ AÇABİLCEK MİSİNİZ?O ZAMAN ALTINI DOLDURMAK LAZIM BUNLARIN YETERLİ ÖĞRETMEN VE DERSLİK OLMASI LAZIM UYGULAMADA MÜMKÜN DEĞİL"

Milli Eğitim Bakanı Ziya Selçuk da ortaöğretimde matematiğin seçmeli olduğu iddiasıyla ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yaptı. Selçuk mesajında "hiçbir öğrencinin matematik dersi almadan bir üst sınıfa geçmesi mümkün değildir. bu kadar net.Ortaöğretim tasarımımızda matematik dersi 9, 10, ve 11. sınıflarda ortak ders grubundadır. Yani her öğrencinin almak zorunda olduğu bir derstir" ifadesini kullandı.


Türk Eğitim-Sen İstanbul 2 No'lu şube başkanı Halil İbrahim Çakmak, "matematik dersi zayıflatılmamalı" diyor.

"MATEMATİK OLMASA GÜNLÜK HAYATTA ÇOCUK PROBLEMLERİNİ ÇÖZEMEZ"

Eğitimcilerden bir eleştiri de; resim, müzik ve beden eğitimi derslerinin zorunlu olmaktan çıkartılmasına...

"SEÇMELİ DERSLER YETENEK BECERİ DERSLERİNİN SEÇMELİ OLMASII YANLIŞ BUNDAN VAZGEÇİLMELİ BEDEN EĞİTİMİ RESİM MİZÜK ÖNEMLİDİR."

Yeni model, şu an lise okuyan öğrencileri kapsamıyor. Sistem, önümüzdeki sene 9. sınıftan itibaren kademeli olarak devreye girecek. Yeni sistemle okuyan öğrenciler, 2024 yılında mezun olduklarında, lise modeline göre değişen yeni üniversite sınavına girecekler. Ancak, eğitimcilere göre yeni sistem için acele edilmemeli...

"BU SİSTEMİN BAŞARILI OLMASI İÇİN ALTYAPISI OLMADAN UYGULANAYA GEÇMEMESİNİ İSTİYORUZ. FIRSAT EŞİTLİĞİ İÇİN ALT YAPI LAZIM HER ÖĞRENCİNİN İSTEDİĞİ OKULDA OKUMASI SAĞLANMADAN ÜNİ KAZANMA BAŞARISI MÜMKÜN DEĞİL"

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz