"Ateşi ve ihaneti gördük"

"Ateşi ve ihaneti gördük"

"Ateşi, ihaneti gördük ve yanan gözlerimizle durduk bu dünyanın üzerinde" der büyük usta Nazım Hikmet, kurtuluş mücadelesini anlatırken... Anadolu düşman işgalinde kıvranırken... Yanarken Adana, Antep, Urfa, Maraş... Yunan, İzmir'e girmişken... Vazgeçmedi Mustafa Kemal... İstanbul'dan bindi "Bandırma Vapuru"na...Adım attı Samsun'da "yeni Türkiye" için Anadolu'ya.


Mustafa Kemal Atatürk'ün ve yeni Türkiye'nin doğum günüdür 19 Mayıs...

Milli Mücadele için ilk adımın atıldığı, kurtuluş meşalesinin yakıldığı gündür...

1914'de başlayan Birinci Dünya Savaşı dört yıl sürmüş, Türkiye de yenilen tarafta yer almıştı...

Savaş sonunda Mondros Ateşkes antlaşması imzalandı. Fransızlar Adana ve Hatay'a; İngilizler Urfa, Mardin ve Merzifon'a; İtalyanlar Antalya'ya yerleşti...

Yetmedi; 15 Mayıs 1919'da Yunan, İzmir’e girdi. Büyük Osmanlı İmparatorluğu'ndan arta kalanlar işte böyle paylaşıldı...

Ordularımız dağıtıldı, İstanbul Boğazı düşman gemileri ile doldu.

Trablusgarp'ta; Birinci Dünya Savaşı'nda Anafartalar'da düşmanı yenen Mustafa Kemal'in ise esarete asla ve asla tahammülü yoktu...

Yurdu işgalden kurtarmayı kafasına koymuş, Anadolu'ya geçmeye karar vermişti...

16 Mayıs 1919'da İstanbul’dan Bandırma Vapuru'na bindi.

19 Mayıs sabahı Samsun'a ayak bastı, sevinç gösterileri ile karşılandı.

Burada bir hafta kalan Mustafa Kemal Paşa, 27 Mayıs'ta Havza'ya geçti. Çalışmalarını burada sürdürürken Amasya Genelgesini yayımladı. Genelgede özetle şöyle diyordu:

"VATANIN BÜTÜNLÜĞÜ MİLLETİN BAĞIMSIZLIĞI TEHLİKEDEDİR. İSTANBUL HÜKUMETİ ALDIĞI SORUMLULUĞUN GEREĞİNİ YERİNE GETİREMEMEKTEDİR. MİLLETİN BAĞIMSIZLIĞINI, YİNE MİLLETİN AZİM VE KARARI KURTARACAKTIR. ANADOLU’NUN HER BAKIMDAN EN GÜVENİLİR YERİ OLAN SİVAS’TA HEMEN MİLLİ BİR KONGRE TOPLANMASI KARARLAŞTIRILMIŞTIR. BUNUN İÇİN BÜTÜN İLLERİN HER SANCAĞINDAN, MİLLETİN GÜVENİNİ KAZANMIŞ ÜÇ TEMSİLCİNİN MÜMKÜN OLAN EN KISA ZAMANDA YETİŞMEK ÜZERE YOLA ÇIKILMASI GEREKMEKTEDİR.

İstanbul hükümeti bu durumdan rahatsızdı... Zaten Mustafa Kemal Paşa da, Erzurum Kongresi'nden bir gün önce, 9 Temmuz 1919'da padişaha telgraf çekerek askerlikten istifa ettiğini bildirdi. Büyük önder, özetle şunları kaydediyordu:

MÜBAREK VATAN VE MİLLETİ PARÇALANMAK TEHLİKESİNDEN KURTARMAK, YUNAN VE ERMENİ İSTEKLERİNE KURBAN ETMEMEK İÇİN AÇILAN MİLLİ SAVAŞMALAR UĞRUNDA MİLLETLE BERABER SERBEST SURETTE ÇALIŞMAYA ASKERİ VE RESMİ SIFATIM ARTIK ENGEL OLMAYA BAŞLADI. BU KUTSAL AMAÇ İÇİN MİLLETLE BERABER SONSUZA KADAR ÇALIŞMAĞA MUKADDESATIM ADINA SÖZ VERMİŞ OLDUĞUM CİHETLE, PEK AŞIKI BULUNDUĞUM YÜCE ASKERLİK MESLEĞİNE BUGÜN VEDA VE İSTİFA ETTİĞİMİ ARZ VE İLAN EDERİM.

4 Eylül'de Sivas’a gitti. Sivas Kongresi'nde "Ya istiklal, ya ölüm" ilkesi kabul edilerek, yurt düşmandan kurtarılıncaya dek savaşmaya and içildi.

Mustafa Kemal Paşa, Sivas'tan sonra Ankara'ya geldi. 23 Nisan 1920'de Büyük Millet Meclisi'ni topladı. Meclis başkanlığına seçildi, düzenli orduyu kurdu.

Çok kan döküldü... Sefalet, açlık, yoksullukla birlikte; düşmanla da savaşıldı... Birinci İnönü, ikinci İnönü, Sakarya ve Başkomutanlık Meydan Savaşı art arda kazanıldı... Ve zafere ulaşıldı...

İşte bu nedenle; 19 Mayıs 1919, Ulusal Kurtuluş Savaşımızın başladığı gündür... Bu gün; "ben 19 Mayıs'ta doğdum" diyen Atatürk'ün de doğum günüdür... Ve Mustafa Kemal; bu bağımsızlık ve özgürlük ruhunu hep taze ve sıcak tutmak için bugünü Gençliğe armağan etti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz