AB, 5 bankanın dövizde hile yaptığını belirledi

AB, 5 bankanın dövizde hile yaptığını belirledi

Avrupa Birliği Komisyonu, 2013 yılında yakın takibe aldığı 6 banka ile ilgili soruşturmasını tamamladı... Söz konusu bankalardan beşinin, 'döviz piyasasında hile' yaptığı tespit edildi. Bankalara 1 milyar euro para cezası verildi... Altıncı banka ise diğerlerinin faaliyetleriyle ilgili ifşaatta bulunduğu için mali cezalardan muaf tutuldu.

Avrupa Birliği Komisyonu, 5 bankaya yasadışı döviz piyasası karteli kurmak ve hile yapmak suçundan toplamda 1.07 milyar euro ceza verdi.

'Banana Split' karteli olarak anılan bankalardan üçüne 811 milyon euro ceza kesilirken, 'Essex Express' karteli olarak bilinen diğerlerine de toplamda 258 milyon euro ceza verildi.

Altıncı banka ise bankaların faaliyetleriyle ilgili ifşaatta bulunduğu için mali cezalardan muaf tutuldu.

Avrupa Birliği Komisyonu'nun açıklamasında, döviz piyasasındaki hilelerin 2007 ile 2013 yılları arasında yapıldığı belirtildi.

Avrupa Birliği Komisyonu'nun soruşturması 2013 yılı Eylül ayında başlamıştı. Soruşturma kapsamında, döviz ticareti yapan bazı kişilerin sanal sohbet odalarında, alım satım planlarını paylaştıkları ve ara ara da alım satım stratejilerini birlikte koordine ettikleri belirlenmişti.

İngiliz, Amerikan ve İsviçreli piyasa düzenleyicileri de 2014'te benzer cezalar vermişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz