Ünlü ressam Claude Monet yine rekor kırdı

Ünlü ressam Claude Monet yine rekor kırdı

Ünlü Fransız ressam Claude Monet yine rekor kırdı. Monet'in bir şaheser olarak nitelendirilen 'Samanlıklar' adlı tablosu 110,7 milyon dolara satıldı. 100 milyon dolar sınırını geçen eser, empresyonist akıma ait en değerli tablo unvanını aldı..

Dünyaca meşhur Fransız ressam Claude Monet'ye ait bir yağlı boya tablo, New York'taki bir açık arttırmada 110,7 milyon dolara satılarak rekor kırdı.

Tablo, 100 milyon dolar sınırını geçerek empresyonist akıma ait en değerli eser unvanını almış oldu.

Bundan önce bu akıma ait en değerli tablo yine Monet'nin yaptığı "Nympheas en Fleur" adlı eseriydi ve Mayıs 2018'de 84,7 milyon dolara satılmıştı.

Monet'in, Fransa'da yaşadığı Normandie bölgesindeki köy evinin manzaralarından esinlenerek yaptığı 25 benzer tablo bulunuyor.

Satış rekoru kıran "Samanlıklar' adındaki tablo ise tartışmasız bir şaheser olarak nitelendiriliyor.

1840 - 1926 yılları arasında yaşayan Oscar-Claude Monet, modern empresyonist akımının yaratıcısı olarak kabul ediliyor. Empresyon yani İzlenim terimi ise ressamın "Monet'nin İzlenimi: Gün Doğumu" adlı resminden geliyor.

Modern resim sanatının ilk büyük devrimci hareketi İzlenimcilik'te Monet, resimlerinde fırça darbeleriyle oluşturduğu değişik renklerde noktalarla istediği izlenimi uyandıracak renk ve ışık etkisini yaratmayı başarmıştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz