ABD'den Venezuela'ya ticari uçuş yasağı

ABD'den Venezuela'ya ticari uçuş yasağı

Siyasi ve ekonomik krizle boğuşan Venezuela'ya bir darbe daha geldi. Washington, ABD ve Venezuela arasındaki tüm ticaret ve kargo uçuşlarını askıya aldı. Amerikan yönetimi, bir grup eylemcinin nöbet tuttuğu Venezuela Büyükelçiliğini boşaltmak için yasal süreci de başlattı... Venezuela'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi, Washington'daki büyükelçiliğin hamisinin Türkiye olmasını teklif ettiklerini söyledi.

Venezuela yönetimini köşeye sıkıştırmak isteyen Washington, yolcuların emniyetini ve güvenliğini gerekçe göstererek, ABD ve Venezuela arasındaki tüm ticari ve kargo uçuşlarını askıya aldı.

ABD İç Güvenlik Bakanlığından yapılan açıklamada Venezuela'daki şartlar iyileşene kadar uçuşların askıda kalacağı belirtildi.

Amerikan yönetimi, bir ayı aşkın süredir Washington'daki Venezuela büyükelçiliğinde nöbet tutan eylemcileri tahliye etmek için yasal süreç başlattı.

Yetkililer, büyükelçilikteki aktivistlere tahliye bildirimi yaparak, binayı boşaltmalarını istedi.

Amerikan Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, tahliye bildiriminin Trump yönetiminin büyükelçi olarak tanıdığı Carlos Vecchio'nun talebi üzerine yapıldığı ifade edildi.

Amerika Birleşik Devletleri'nin büyükelçi olarak tanıdığı Vecchio, eylemcilerin binadan ayrılmaması halinde sonraki adımların yakında açıklanacağını söyledi.

Venezuela'nın Birleşmiş Milletler Daimi Temsilcisi Samuel Moncada ise ülkesinin Washington Büyükelçiliğini korunması için ABD'ye Türkiye'nin 'hami devlet' olmasını teklif ettiklerini ancak "sizi değil, Guaido'yu tanıyoruz" denilerek teklifin reddedildiğini söyledi.

Moncada, ABD ile Venezuela arasında diplomatik ilişkilerin kesildiğini ve ABD'nin başkent Caracas'taki büyükelçiliği için üçüncü bir ülke olan İsviçre'yi 'koruyucu devlet' olarak seçtiğini de belirtti.

Guaido, Ulusal Meclis çevresindeki güvenlik güçlerinin girişleri engellememesi uyarısı da yaptı.

Devlet Başkanı Nicolas Maduro ise askerlerle bir araya gelerek gövde gösterisi yaptı.

Vargas'taki üssü ziyaret eden Maduro, askerlerle birlikte yürüdü... Silahlı kuvvetleri darbe girişimine karşı çıktıkları için kutladı...

Bu arada dokunulmazlığı kaldırılan milletvekillerinden Lovaton'un, Meksika büyükelçiliğine sığındığı açıklandı...

Büyükelçiliğin Lovaton'u kabul ettiği, ancak bunun Meksika'nın tarafsız tutumunu etkilemeyeceği belirtildi.

Daha önce de iki milletvekili İtalya, bir milletvekili de Arjantin büyükelçiliklerine sığınmıştı.

Darbe girişimine katılan Leopoldo Lopez de İspanya büyükelçiliğine sığınmıştı.

Bu arada Çin'den gönderilen 77 tonluk tıbbi yardımları taşıyan kargo uçağı başkent Caracas'a ulaştı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz