Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak başbakanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan Irak başbakanı ile görüştü

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Irak Başbakanı Abdülmehdi ile Beştepe'de bir araya geldi. Görüşmenin ardından ortak basın toplantısında konuşan Erdoğan, Türkiye ve Irak arasında askeri işbirliği ve güven anlaşmasının yapılmasına karar verildiğini söyledi. Abdülmehdi ise "Irak topraklarından Türkiye'ye bir güvenlik tehdidinin oluşmasını kabul etmemiz mümkün değildir" ifadesini kullandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Irak Başbakanı Adil Abdülmehdi ile Ankara'da bir araya geldi.

Erdoğan ve Abdulmehdi, baş başa ve heyetler arası gerçekleştirecekleri görüşmelerin ardından ortak basın toplantısı düzenledi.

Türkiye ile Irak arasında ticari alanda adımlar atılacağını kaydeden Erdoğan, IŞİD tarafından tahrip edilen bölgelerin kalkındırılması konusunda görüş birliğine varıldığını belirtti.

"BİLİYORSUNUZ 20 MİLYAR DOLAR, YETERLİ DEĞİL, ÖYLE ZANNEDİYORUM.... BU YIL... IRAK'A YAPACAĞIMZI ZİYARETTE BU HEDEFİ GÜNCELLEMEK DURUMUNDA OLACAĞIZ"
"HER İKİ ÜLKE İŞ ADAMLARININ ÖNÜNDEKİ ENGELLERİN.. GÜNCELLENMESİ HUSUSNDA DİKKAT ÇEKTİK, IRAKIN YENİDEN İMARI KONUSUNDA TEYİT ETTİK "
"DEAŞ TARAFINDAN TAHRİP EDİLEN KERKÜK.. BİR AN ÖNCE FAALİYETE İŞARET ETTİK"

Erdoğan, Türkiye-Irak arasında bir askeri işbirliği ve güven anlaşmasının yapılması konusunda karar verildiğini söyledi.

"TEMASLARIMIZDA DEAŞ PKK, FETÖ.... KARARLILIKLA SÜRDÜRÜLMESİ VE BU ALANDA.. ASKERİ.. ANLAŞMASININ YAPILMASINA KARAR VERDİK "

Erdoğan'dan sonra açıklamalarda bulunan Irak Başbakanı Abdülmehdi, Türkiye ve Irak arasındaki dostluğun önemine vurgu yaptı.

"TÜRKİYE, ESKİDEN OLDUĞU GİBİ HALEN DAHA IRAKIN YANINDA YER ALMAKTAYDI. TÜRKİYE IRAĞI BIRAKMADI. ZOR ZAMANLARINDA NIRAĞIN YANINDA OLDU. BUNLARIN İÇERİSİNDE TÜRK KARDEŞLERİMİZDE OLDU."
"TÜRKİYE'NİN IRAKLI SIĞINMACILARA.. BUNDAN DOLAYIDA BİZLER MİNNETARIZ VE MÜTEŞEKKİRİZ"

Irak topraklarından Türkiye'ye güvenlik tehdidi oluşmasının kabul etmelerinin mümkün olmayacağını ifade etti.

"HİÇBİR ŞEKİLDE TÜRKİYE TOPRAKLARINA, BİZİM TOPRAKLARIMIZDAN BİR GÜVENLİK TEHDİDİNİN OLUŞMASINI KABUL ETMEMİZ MÜMKÜN DEĞİL."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz