Hamaney: ABD ile müzakere masasına oturmak zehir içmektir

Hamaney: ABD ile müzakere masasına oturmak zehir içmektir

Amerikan Başkanı Donald Trump, İran tehdidine karşı bölgeye 120 bin asker göndereceği iddiasını yalanladı... Trump, "eğer böyle bir şey planlasaydık daha fazla asker gönderirdik" dedi... İran'ın dini lideri Ali Hamaney ise "Amerika Birleşik Devletleri savaş olmayacak. Bu ülkeyle müzakere masasına oturmak da zehir içmeye benzer" açıklamasını yaptı. İran, nükleer anlaşmanın bazı şartlarına uymayacağını da duyurdu.


Amerikan Başkanı Donald Trump, New York Times gazetesinin yayımladığı "Amerikan Yönetimi, İran tehdidine karşı bölgeye 120 bin asker göndermeye hazırlanıyor" haberinin doğru olmadığını belirtti.

Basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Trump, İran'la artan gerilime ilişkin açıklamalar yaptı.

Trump, "New York Times'ın haberi ise kesin yalan haberdir. Böyle bir şeyi planlamadık. Eğer planlamış olsaydık bundan daha fazla asker gönderirdik" dedi.

Trump'ın "daha fazla asker gönderirdik" sözleri ise Amerikan basınında "kesin bir yalanlama değil" şeklinde yorumlandı.

Pentagon'dan konuya ilişkin herhangi bir açıklama yapılmaması da dikkati çekti.

İran'ın dini lideri Ali Hamaney ise bugünkü tutumundan vazgeçmediği sürece Washington ile müzakere edilemeyeceğini ve kesin seçeneklerinin direniş olduğunu söyledi.

Hamaney, "Amerika Birleşik Devletleri savaş olmayacak. Bu ülkeyle müzakere masasına oturmak da zehir içmeye benzer" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani'nin danışmanı Hüsameddin Aşina da, Amerikan Başkanı Trump'ı, "savaşa doğru gidiyorsun" ifadeleriyle uyardı

İran Ulusal Güvenlik Konseyi ise 2015'de batılı ülkelerle imzalanan ve Amerika Birleşik Devletleri'nin tek taraflı çekildiği nükleer anlaşmanın bazı taahhütlerini resmen durdurdu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz