ABD'de 44 eyalet 20 ilaç devine karşı birleşti

ABD'de 44 eyalet 20 ilaç devine karşı birleşti

Amerika Birleşik Devletleri'nde bir ilk yaşandı... 44 eyalet, 'İlaç şirketleri komplo kurup, fiyatları bin katına kadar şişirdi' suçlamasıyla ortak dava açtı... Söz konusu şirketlerin kanser, diyabet, yüksek tansiyon, HIV ve kolesterol dahil birçok tedavide kullanılan 86 ilacın fiyatının düşmesini önlediği iddia edildi.


Amerika Birleşik Devletleri'nde 44 eyalet, dünyanın 20 büyük ilaç şirketinin komplo kurup ilaç fiyatlarını şişirdiği iddiasıyla toplu dava açtı.

Davada, ilaç şirketlerinin bu yolla bazı ilaçların fiyatını bin katına kadar yükselttiği öne sürüldü.

500 sayfalık iddianamede, 20 ilaç şirketi ve 15 üst düzey yöneticinin kanser, diyabet, yüksek tansiyon, HIV ve kolesterol dahil birçok tedavide kullanılan 86 ilacın fiyatının düşmesini önlediği ya da fiyatlarını artırmak için yasalara aykırı olarak işbirliği yaptığı belirtildi.

Dava dosyasında, "Ülke tarihinde görülmedik şekilde korkunç ve yıkıcı bir fiyat ayarlama komplosuna girişilmiştir" denildi.

Davalılardan tazminat talep edilirken, bu kurum ve kişilerin cezalandırılması ve eşdeğer ilaç piyasasında tekrar rekabetin hakim kılınması isteniyor.

Şirketler ise suçlamaların "iddiadan ibaret olduğunu ve cezai yaptırım gerektirecek hiçbir davranışta bulunulmadığını" savundu.

Amerika Birleşik Devletleri'nde hem orijinal hem de patent süresi dolduğu için ucuz olması gereken eşdeğer ilaçların fiyatlarının yükselmesi şikayetlere yol açıyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz