YSK başkanı Güven'den seçmen listesi açıklaması

YSK başkanı Güven'den seçmen listesi açıklaması

YSK Başkanı Sadi Güven, bazı seçmenlerin YSK'da kaydını bulamadığına yönelik iddialara yanıt verdi... Bugün öğleden sonra vatandaşların, kurulun internet sitesinden sandık bilgilerine ulaşabileceğini söyledi....

"23 HAZİRAN'DA YAPACAĞIMIZ SEÇİM 31 MART'TA YAPILAN SEÇİMİN TEKRARIDIR. AYNI SEÇMEN LİSTELERİNİ KULLANACAĞIZ. "

Gündem; 23 Haziran'da yenilenecek İstanbul seçimleri.... Bazı vatandaşlar 31 Mart'ta oy kullanmasına rağmen YSK'nın seçmen sorgu ekranında kaydını bulamadığını söyledi.

O iddialara; YSK Başkanı Sadi Güven'den yanıt geldi....

"KİM OY KULLANMA HAKKINA SAHİPİDİYSE 23 HAZİRAN'DA OY KULLANMA HAKKINA SAHİP OLACAKLARDIR. BUGÜNE KADAR KENDİNİ GÖREMEYEN VATANDAŞLARIMIZ BUGÜN ÖĞLEDEN SONRA SİSTEMİ VATANDAŞLARA AÇTIĞIMIZDA NEREDE HANGİ SANDIKTA OY KULLANACAĞINI GÖRME İMKANINA SAHİP OLACAK."

Güven, bugüne kadar ki sorgulamada seçmenlerin neden kendini bulamadığını da anlattı....

"BUGÜNE KADAR YAPILAN SORGULAMADA BULAMAZLAR. BİZİM SİSTEM ANLIK OLARAK SEÇMEN KİMSE LİSTELER YAYINLANIYOR. KENDİNİ BULAMAYAN VATANDAŞLARIMIZ MUHTEMELEN ADRES DEĞİŞİKLİĞİ OLUP DA İSTANBUL'DAN GİDENLER OLABİLİR. VEYA LİSTEDEN DÜŞEN SEÇMENLERDİR. "

YSK Başkanı, sadece sandık kurullarının değişeceğini, 31 Mart seçimindeki şartlarla seçime gidileceğini vurguladı.

"HERHANGİ BİR EKLEME VE ÇIKARMA OLMAYACAK. OY KULLANAMAYACAK KISITLI SEÇMENLERLE İLGİLİ LİSTELERDE DEĞİŞİKLİK YAPILMADAN OY KULLANAMAZ ŞERHİ DÜŞÜLECEK."

Sadi Güven, 31 Mart seçim sonuçlarının iptali hakkında gerekçeli kararın yazımının sürdüğünü, tamamlandığında açıklanacağını da söyledi.

Diğer yandan 31 Mart İstanbul yerel seçimnde usulsüzlük yapıdığına ilişkin soruşturma; Kadıköy, Maltepe ve Ataşehir soruşturmaları adı altında 3 ana dosyada birleştirildi... Bu kapsamında, 3 ilçedeki tüm sandıklarda oyların sayımı ile sisteme girişinde usulsüzlük bulunup bulunmadığı, sandık kurullarında görevli kişilerin yasal şartları taşıyıp taşımadığı araştırılacak.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz