Whatsapp üzerinden telefonlara casus yazılım yerleşti

Whatsapp üzerinden telefonlara casus yazılım yerleşti

Bilgisayar korsanları, mesajlaşma uygulamalarını da hedef aldı... WhatsApp üzerinden telefonlara casus yazılım yerleştirildiği tespit edildi. WhatsApp, yayınladığı çağrı ile kullanıcılarından uygulamayı güncellemesini istedi. Saldırıda kimlerin hedef alındığını belirleyebilmek için ise zaman gerektiği bildirildi.

Bilgisayar korsanlarının, dünyanın en yaygın kullanılan mesajlaşma uygulamalarından olan WhatsApp üzerinden telefonlara casus yazılım yerleştirdiği ortaya çıktı.

Konu ile ilgili yapılan açıklamada, siber saldırının seçilmiş bir grup kullanıcıyı hedef aldığı duyuruldu. Saldırının arkasında "ileri seviyede bir siber aktörün" bulunduğu da belirtildi..

İlk kez bu ay başında farkedilen saldırının ardından WhatsApp, yayınladığı çağrı ile kullanıcılarından uygulamayı güncellemesini istedi.

Siber saldırganların, WhatsApp'ın sesli arama özelliğini kullanarak, hedef kişinin telefonu çaldırdığı, aramaya yanıt verilmemiş olsa bile, casus yazılımın cihaza yerleştirildiği kaydedildi.

WhatsApp, casus yazılım ile yapılan saldırıda kimlerin hedef alındığını belirleyebilmek için zaman gerektiğini bildirdi. İngiliz Financial Times gazetesine göre ise siber saldırı, İsrailli bir güvenlik firması olan NSO Gruba ait yazılım ile gerçekleşti.

Mesajlaşma uygulamasının sahibi olan Facebook verilerine göre, WhatsApp'ın dünya üzerinde 1.5 milyar kullanıcısı bulunuyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz