Kanada'nın Quebec eyaletinde tartışmalı tasarı

Kanada'nın Quebec eyaletinde tartışmalı tasarı

Kanada'da uzun süredir gündemde olan bir konuda sona yaklaşıldı. Quebec eyaleti yönetiminin, kamuda dini sembollerin kullanılmasını yasaklamaya hazırlandığı bildirildi.. Tasarıya göre öğretmenler, hakimler, polis memurları, cezaevi gardiyanları, adli çalışanlar ve bazı kamu görevlileri başörtüsü, kipa veya diğer dinlere ait sembolleri kullanamayacak. Başbakan Justin Trudeau ise tasarıya karşı olduğunu duyurdu.

Kanada'nın Quebec eyaletinde kamu sektörü çalışanlarının dini semboller kullanmalarını yasaklayan yasa tasarısı tartışmaları da beraberinde getirdi.

Söz konusu yasa tasarısına göre öğretmenler, hakimler, polis memurları, cezaevi gardiyanları, adli çalışanlar ve bazı kamu görevlileri başörtüsü, kipa veya diğer dinlere ait sembolleri kullanamayacak. Ancak yasa, eyaletteki mevcut hükümet çalışanlarını ve memurları muaf tutuyor.

Peçe takan Müslüman kadınlar da yüzlerini açmadıkları sürece kamu hizmeti alamayacak.

Quebec Eyalet Başbakanı Francois Legault, teklifin, halkın çoğunluğu tarafından desteklendiğini savundu..

Kanada Başbakanı Justin Trudeau ise teklife açıkça muhalefet ederek, “Kanada ve Quebec, laik bir toplumdur. Vicdan özgürlüğü, din özgürlüğü gibi insanların hak ve özgürlüklerine derinden saygı duyuyoruz” diye konuştu.

Kanada Müslümanları Ulusal Konseyi de, yasa tasarısının, eyalette yaşayan Müslümanlar ile diğer dini toplulukları ikinci sınıf haline getirmeyi hedeflediğini ileri sürdü.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz