Akdeniz'de göçmen kurtarıp İtalya'ya getirene 5,500 euro ceza

Akdeniz'de göçmen kurtarıp İtalya'ya getirene 5,500 euro ceza

İtalya'da hükümetin göçmenlere yönelik politikaları sertleşiyor. İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Akdeniz'de göçmen kurtarıp İtalya'ya getiren sivil toplum örgütlerine para cezası verilmesi için harekete geçti... Hazırlanan kararname, İtalyan limanlarına getirilen her göçmen için 5 bin 500 Euroya kadar para cezası öngörüyor.

İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini, Akdeniz'de kurtarılan ve İtalyan limanlarına getirilen göçmenler için sivil toplum örgütlerini para cezasına çarptırmak istiyor.

Salvini'nin hazırladığı "göçmen karşıtı" kararname, sahil güvenlik kurumlarının talimatlarına uymaksızın kurtarılıp İtalyan limanlarına getirilen her göçmen için 3 bin 500 ila 5 bin 500 Euro arası para cezası öngörüyor.

Salvini ayrıca söz konusu kararnameyle bakanlığın yetkilerini çoğaltarak, sığınmacıların olduğu gemilerin İtalyan kara sularına girişini daha kolay yasaklamayı amaçlıyor.

Kararnameye tepki gösteren Sınır Tanımayan Doktorlar ise "Bu çok saçma bir karar, hastaneye hastaları taşıyan ambulansa ceza kesmek gibi bir şey" açıklamasını yaptı...

Avrupa'ya ulaşmak için botlarla Akdeniz'e açılan göçmenler en çok İtalya'ya geliyor. Geçtiğimiz ay Libya açıklarında kurtarılan 64 göçmene İtalya ve Malta limanlarını kapatmıştı. İçişleri Bakanı Salvini, geminin Almanya bayraklı olduğunu belirterek, "Gemi güvenli bir liman istiyor. Şimdi Hamburg'a gitsin" demişti.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz