Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama faaliyetleri

Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'de doğalgaz arama faaliyetleri

Türkiye'nin, Doğu Akdeniz'de Eylül ayına kadar sürecek doğalgaz arama çalışmalarına tepkiler devam ediyor. Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, sondaj faaliyetlerine son vermemesi halinde Türkiye'ye ekonomik yaptırımların uygulanacağını belirtti.. Avrupa Birliği Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini de, Kıbrıs Rum Kesimi ile dayanışma içinde olacaklarını bildirdi.

Yunanistan Başbakanı Alexis Çipras, Doğu Akdeniz'de doğal gaz aramaya devam etmesi halinde Türkiye'ye ekonomik yaptırımların uygulanacağını söyledi.

Bir haber ajansına açıklamalar yapan Çipras, "Eğer bu strateji sürerse, finansal tedbirler ve yaptırımlar olabilir. Bu uygulamalara devam etmek yerine Türkiye, uluslararası hukuka ve anlaşmalara saygı göstermeli, diyalog masasına oturmalı" dedi.

Konu, Avrupa Birliği Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikaları Yüksek Temsilcisi Federica Mogherini'nin de gündemindeydi...

Mogherini, "Türkiye'yi, Kıbrıs Rum Kesimi'nin egemenlik haklarına saygı göstermeye çağırıyoruz" ifadelerini kullandı.

Federica Mogherini, "Türkiye, Avrupa Birliği'nin gereğine uygun bir şekilde yanıt vereceği ve Kıbrıs Rum Kesimi ile tam bir dayanışma içinde olacağı her türlü yasa dışı uygulamadan kaçınmalı" diye konuştu.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz