AB komisyonu cep telefonu kullanıcılarını rahatlattı

AB komisyonu cep telefonu kullanıcılarını rahatlattı

Brüksel, tüketicilerin uzun süredir beklediği uygulamayı yürürlüğe soktu. Yapılan yeni düzenleme ile Avrupa Birliği içinde, telefon araması ve mesajlaşma ucuzladı. Buna göre, Uluslararası aramalar dakikada en fazla 0,19 Euro'yu geçemeyecek. Şirketler ise yeni tarifeden faydalanamayacak.

Avrupa Birliği Komisyonu, Birlik içinde sınır ötesi aramalar ve mesajlar için yeni bir azami fiyat uygulamasını yürürlüğe koydu.

28 Avrupa Birliği ülkesinde bulunan Telekom operatörleri, 15 Mayıs'tan itibaren yürürlüğe giren yeni tarifelere uymak zorunda kalacak.

Uluslararası aramalar KDV hariç dakikada en fazla 0,19 Euro'yu geçemeyecek. Mesajlar ise KDV hariç 0,06 Euro olarak belirlendi. Sadece kişisel kullanıcılar için geçerli olacak bu uygulamadan şirketler faydalanamayacak.

Avrupa Birliği'nin, yerel ve uluslararası aramalar arasındaki tutarsızlıkları gidermeye çalıştığı belirtildi. Halen uluslararası bir arama yerel bir aramaya kıyasla yaklaşık 4 kat daha pahalı. Bazı bölgelerde ise bunun on kata çıktığı kaydedildi.

Uygulamayla birlikte ülkeler arası telefon konuşmalarında masrafların önemli oranda düşmesi bekleniyor.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz