TBMM'de terör eylemi girişimi

TBMM'de terör eylemi girişimi

Türkiye Büyük Millet Meclisi'nde eylem girişiminde bulunan terör örgütü DHKP-C üyesi iki kişinin gözaltı süresi 4 güne uzatıldı; konuya ilişkin soruşturma da sürüyor; şüphelilerden birinin CHP İstanbul Milletvekili Mahmut Tanal ile görüşmesi ise tartışma yarattı. Tanal, "partimize yönelik bir kumpasın kurbanı seçilmeye çalışılıyor" dedi; Meclis Başkanı Mustafa Şentop da "Belirli bir milletvekili ile doğrudan ilişkilendirilmesi yanlış olur" değerlendirmesinde bulundu.

Terör örgütü DHKP-C üyesi biri kadın iki kişinin Meclis'teki eylem girişimi son anda önlendi. Ama o eylem Ankara'da yeni bir tartışmaya yol açtı.

MAHMUT TANAL: "ASLINDA BU BİR KURGU BİR SENORYA BİR KUMPASIN KURBANI SEÇİLMEYE ÇALIŞILIYOR "

CHP'li Mahmut Tanal, dün gerçekleştirilmek istenen eylem girişiminin tartışılan ismiydi; Zira gözaltına alınan örgütü üyesi şüphelilerden Mulla Zincir aynı gün önce Tanal ile makamında görüştü.

MAHMUT TANAL: "KADIN ŞAHISLA HİÇ GÖRÜŞMEDİM ...ERKEK ŞAHIS GELİNCE BANA İLETİTĞİ SORUN İSE FRANSA''DAN GELDİĞİNİ YURTDIŞINA ÇIKIŞ YASAĞI BULUNDUĞUNU SORUNUN ÇÖZÜMÜ KONUSUNDA NASIL YOL İZLEMESİ GEREKTİĞİNİ SORDU ONA HUKUKÇUYA GİTMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİM "

MAHMUT TANAL: " KAPIMA GELEN ZİYARETÇİNİN ALNINDA ÖVRGÜT ÜYESİ DİYE YAZMIYOR ....POLİSİN ELİNDEDİR "

Tanal ile görüştükten sonra Meclis dikmen kapısından çıkış yapan örgüt üyesi Zincir'in, daha sonra Eylem Yücel ile tekrar Meclis'e giriş yapmak istediği kaydedildi. Yapılan kontrolde şüphelilerin, terör örgütü DHKP-C üyesi olmak ve örgüt propagandası yapmaktan suç kayıtları olduğu tespit edildi.

Güvenlik güçleri iki kişiyi gözaltına almak istedi;şüpheliler yanlarında getirdikleri kesici aletler ile banko görevlilerini rehin alarak direnmeye çalıştı; ancak şahıslar kısa sürede gözaltına alındı.

Şüphelilerin üst ve çanta aramasında ise bantla sarılmış siyah bir kutu ile kesici alet ve bir tablet bilgisayar ele geçirildi.Bomba imha ekipleri tarafından incelenen kutunun boş olduğu anlaşıldı. Şahısların gözaltı süresi de 4 güne uzatıldı

Olayın ardından CHP'li Mahmut Tanal, Meclis'te kameraların karşısına geçti.

MAHMUT TANAL: "İZİN VERDİ DİYE YAZARAK ŞAHSIMI BU MENFUR SALDIRININ SORUMULUS GİBİ GÖSTERMEYEN ÇALIŞAN BASINI KINIYORUM "

MAHMUT TANAL: "DÜNKÜ HADİSE SAYIN KEMAL KILIÇDAROĞLU 'NUN ...PARİMİZE YÖNELİK KUMPASIN İKİNCİ AYAĞIYDI BU YILDIRMA POLİTİKASIDIR "

CHP sözcüleri, partilerinin terör örgütü ile ilişkilendirilmeye çalışıldığını savundu.

ENGİN ÖZKOÇ.: "İŞ ADAMLARINI, SANATÇILARI TEHDİT EDENLER 'HER ŞEY GÜZEL OLACAK.' SÖZÜNÜ YASAKLAMAYA ÇALIŞAN İNSANLARIN HER TÜRLÜ PROVOKASYONUNA HAZIRIZ."

CHP Grup başkanvekili Engin Özkoç, emniyet tedbirlerini eleştirdi.

ENGİN ÖZKOÇ: " MAHMUT TANAL'IN ODASINDA BİR SALDIRI GERÇEKLEŞMİŞ OLSAYDI ÇOK VAHİM ŞEYLERİ KONUŞUYOR OLURDUK. BAŞKA AMAÇLA, GEREĞİNİ YAPMAK İÇİN GELEN BİRİSİ OLSAYDI ŞU ANDA ÇOK BAŞKA BİR ŞEYİ KONUŞUYOR OLURDUK. ÖNEMLİ OLAN EMNİYET TEDBİRLERİNİ YETERİNCE ARTIRMAK DEĞİL, UYGULAMAKTIR. "

Meclis Başkanı Mustafa Şentop da olaya ilişkin açıklama yaptı.

ŞENTOP: "İKİSİ BİRDEN GİRİŞ YAPMAK İSTİYORLAR. KADIN OLAN ŞÜPHELİNİN MECLİS'E GİRİŞ YASAĞI OLDUĞU ANLAŞILIYOR. GÖREVLİMİZE SALDIRIYOR, ERKEK OLAN ARKADAN BOĞAZINI SIKIYOR. GÜVENLİK GÜÇLERİNCE ETKİSİZ HALE GETİRİLİYOR. SAVCILIK OLAYA EL KOYDU, SORUŞTURMA DEVAM EDİYOR. "

Şentop, CHP'den gelen eleştirileri değerlendirdi.

SENTOP: "BELİRLİ BİR MİLLETVEKİLİ İLE DOĞRUDAN İLİŞKİLENDİRİLMESİ YANLIŞ OLUR. BAZEN SEÇİM BÖLGESİNDEN TANIMADIĞI KİŞİLERLE GÖRÜŞEBİLİYOR. DANIŞMAN ARKADAŞLARIMIZIN DAHA DİKKATLİ HAREKET ETMELERİNİ ÖNERİRİM. GÜVENLİK GÖREVLİLERİMİZİN GİRİŞ ÇIKIŞLARLA İLGİLİ ALDIĞI ÖNLEMLER KİMSEYİ RAHATSIZ ETMEMELİ. BÜTÜN İHTİMALLER DEĞERLENDİRİLİYOR."

Bu arada Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un açıklaması dikkat çekti. Altun, terör eyleminin millet iradesini doğrudan hedef alan bir saldırı girişimi olduğunu söyledi; Altun, saldırının iç ve dış bağlantılarının ortaya çıkarılması gerektiğini kaydetti.

Milliyetçi Hareket Partisi de olayla ilgili adli sürece işaret etti.

ARZU ERDEM"ADLİ SÜREÇLERİ TAKİP ETMEK GEREKİYOR. MECLİS DAHA ÖNCE BOMBALANDI BU KONUDA HASSASSİYET GÖSTERİLMELİ VS... MHP TERÖRLE SONUNA KADAR MÜCADELE EDİLMESİNİ İSTEMEKTEDİR. ADLİ SÜREÇLERİ TAKİP ETMEK KİME UZANIYORSA ORTAYA ÇIKARILMASI GEREKİYOR."

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz