Pompeo Rusya ziyareti

Pompeo Rusya ziyareti

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo Rusya Lideri Putin ve Dışişleri Bkanı Lavrov'la bir araya geldi. Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra İran, Venezuela ve Suriye konuları da ele alındı.

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, Vladimir Putin ve Rus mekviidaşı Sergey Lavrov'la Karadeniz kıyısındaki Soçi'de bir araya geldi.

Görüşmelerde ikili ilişkilerin yanı sıra Suriye, İran ve Venezuela konuları da masaya yatırıldı.

Pompeo'nun Putin ile görüşmesi yaklaşık bir buçuk saat sürdü.

Görüşmenin ardından basın toplantısı düzenleyen Kremlin Dış Politika Danışmanı Yuriy Uşakov, görüşmenin ABD ve Rusya'nın ilişkileri düzeltmeye ve yeniden aşamalı olarak iletişim kanallarını kurmaya yönelik gerçekleştirildiğini aktardı.

Pompeo’nun, ABD Başkanı Donald Trump’ın, Putin’le Osaka’da görüşmek istediğini doğruladığını söyleyen Uşakov, iki ülke başkanlarının güncel sorunları konuşmasının herkesin işine yararına olacağını söyledi.

İlk kez Rusya'ya resmi ziyaret gerçekleştiren Pompeo'nun Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov ile görüşmesinde ise gündem İran'dı.

Yaklaşık 3 saat süren görüşmenin ardından Pompeo ve Lavrov, ABD ve Rusya'nın karşı karşıya geldiği konularda açıklama yaptı.

İran’a yönelik tehditleri Rusya'da da sürdüren Pompeo, İran'ın ABD’nin çıkarlarını tehlikeye sokması durumunda gereken yanıtın verileceğini söyledi.

Lavrov ise İran nükleer anlaşmasına ilişkin "Rusya ve ABD arasında çok sayıda görüş ayrılığı bulunuyor ancak anlaşma konusunda hala umut var" dedi.

Venezuela konusunda; Guaido ve ABD yönetimine eleştirilerde bulunan Lavrov, Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro'ya yönelik askeri tehditlerin demokrasiyle bağdaşan hiçbir yanı olmadığını söylerken; Pompeo, Rusya’nın Maduro’ya verdiği desteği durdurması gerektiğini savundu.

Suriye'de artan gerginlik ile ilgili de Lavrov'la görüştüklerini belirten Pompeo, ABD'nin bölgenin terörist sığınağı olmaması için her şeyi yapmak istediğini aktardı.

Rusya'nın ABD seçimlerine müdahale ettiği yönündeki iddialara yönelik iddialara da değinen ABD Dışişleri Bakanı, "Rusya, ABD’nin 2020’deki seçimlerine müdahale etmeye kalkarsa ilişkilerimiz bulunduğu noktadan daha da kötü olacaktır" dedi.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz