Suriye'de çözümün önündeki engel: İdlib

Suriye'de çözümün önündeki engel: İdlib

Son gerilimi azaltma bölgesi İdlib'den yükselen silah sesleri, Suriye'de kalıcı çözümü tehdit ediyor... Bölgenin büyük bölümünü elinde bulunduran Heyet Tahrir Şam'ın "silahlanma" çağrısı sonrası çatışmalar şiddetlendi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Rus lider Putin ile durumu görüşürken, Avrupalı ülkeler de yükselen tansiyonun düşürülmesi çağrısı yaptı.


Suriye ordusu İdlib'e ilerliyor, Heyet Tahrir Şam "silahlanma" çağrısı yapıyor... Son gerilimi azaltma bölgesinde yükselen tansiyon alarm veriyor...

Şam'ın, kentin kuzeybatısındaki sınırları geçmesi üzerine çatışmalar şiddetlendi. Muhalifler, çok namlulu roketatarlar ile Skalbiye kentini hedef aldı.

3 füzeden 2'sinin bir eve isabet etmesi sonucu 1 kadın hayatını kaybetti, 2 çocuk yaralandı. 3'üncü füze ise bir kilisenin yakınında infilak etti, burada da 5 çocuk hayatını kaybetti...

Tehlikenin artması nedeni ile El-Tanf bölgesinde bulunan Rukban Sığınmacı Kampı’ndan da tahliyeler devam ediyor...

Bölgenin güvenliğinden sorumlu olan Türkiye ile Rusya, gerilimi düşürecek önlemler için girişimde bulundu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Rusya Devlet Başkanı Putin ile telefonda görüştü.

Rejimin ateşkes ihlallerinin endişe verdiğini belirten Erdoğan, sivillerin yanı sıra okul ve hastanelerin hedef alındığı saldırıların, "terörle mücadele" kapsamında izah edilemeyeceğini söyledi.

Soçi Mutabakatı'na olan bağlılığın teyit edildiği görüşmede, Cumhurbaşkanı, yaşanan saldırıların ortak hedeflere zarar verebileceğini dile getirdi.

Avrupalı ülkeler de bölge için uyarılarını yineledi.

İngiltere, Fransa ve Almanya'dan yapılan ortak açıklamada, son günlerde İdlib'de tırmanan askeri gerginliğin sonlandırılması çağrısı yapıldı.

Açıklamada, sivil ve insani yapıları hedef alan varil bombası kullanımına işaret edilerek, uluslararası hukukun ihlal edildiği vurgulandı.

Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz