Reuters'tan şok Türkiye iddiası

Reuters'tan şok Türkiye iddiası

Dünyanın önde gelen haber ajanslarından Reuters, Türkiye'ye ilişkin dikkati çeken iddiaları gündeme getirdi. Amerika Birleşik Devletleri ile krize neden olan S-400 hava savunma sistemleri konusunda Ankara'nın, "erteleme" seçeneğini değerlendirdiği öne sürüldü. Hükümetin, enerji sektöründeki borçlardan çıkışı ise, kamu bankalarında bulduğu belirtildi. Plan çerçevesinde elektriğe zam ihtimali gündemde.


Türkiye, uluslararası kuruluşların yakın takibinde...

Dünyanın önde gelen haber ajanslarından Reuters, peş peşe dikkati çeken iddiaları gündeme getirdi. Onlardan biri, Amerika Birleşik Devletleri ile gerilime neden olan S-400 hava savunma sistemlerine ilişkin...

Buna göre Ankara, Washington'ın teklifi üzerine, füzelerin alımını 2020 yılına ertelemeyi değerlendiriyor...

Alman Bild gazetesinin, Moskova ile varılan anlaşmadan vazgeçildiği yönündeki haberini yalanlayan hükümetin, söz konusu isteği değerlendirmesi, yumuşama işareti olarak algılanıyor.

Bir diğer iddia ise, enerji borçlarını yakından ilgilendiriyor.

Ankara'nın, sektörün 13 miyar doları bulan borçlarını kurtarmak için bankalarla anlaşmaya çalıştığı öne sürüldü.

Bankaları ikna için yasal bir düzenleme üzerinde çalıştığı belirtilen hükümetin, borçları silerek fona çevirmeyi ve bunu da birkaç yıl içerisinde yabancı yatırımcılara satma hesapları yaptığı aktarıldı.

Plan çerçevesinde gaz ve kömür santrallerinin ortak bir fonda birleştirilerek, ekonomi toparlanınca satılması da hedefleniyor.

Ancak bu durum, "elektriğe zam" ihtimalini de beraberinde getiriyor.


Diğer Haberler
Bu haber için henüz yorum yapılmamış, İlk yorumu siz yapabilirsiniz.
Yorum Yaz